Witajcie!
Nazywam się Łukasz Jarzembowski i dzięki uprzejmości Tomka, przedstawię dzisiaj mój pogląd na pozycjonowanie stron w Internecie. Wyróżnię trzy najważniejsze czynniki i przedstawię jak system nad którym właśnie pracuję – iLink.pl – pomoże w pozycjonowaniu również Twojego bloga 🙂
Według mnie (i zapewne z tą teorią zgodzi się większość pozycjonerów), w pozyskiwaniu linków najważniejsze są trzy czynniki:
1. ilość
2. jakość
3. powiązanie tematyczne
Ilość – czyli zasada „link to link”
Według tej zasady – powinniśmy zbierać jak najwięcej linków prowadzących do naszej strony. Nie ważne są dwa pozostałe czynniki, czyli jakość i powiązanie tematyczne. Zasada ta jest dosyć kontrowersyjna. Według pracowników Google – nawet jeżeli uzyskamy linki „z ciemnych stron internetu”, nie ma się czym przejmować. Z kolei doświadczenia niektórych pozycjonerów wskazują, że Google używa tzw. TrustRank, czyli wskaźnika zaufania do witryny – który maleje, jeżeli linki prowadzą ze spamerskich serwisów.
Jakość linków
A w zasadzie jakość stron, na których znajdują się linki do naszej witryny. Trudno jednoznacznie ocenić ten wskaźnik. PageRank, który pokazuje Google Toolbar nie jest już wiarygodnym narzędziem dla pozycjonerów. Na pewno liczy się unikalność treści strony, jej popularność, ilość zaindeksowanych podstron itd. Ważne też, żeby linki pochodziły z różnych serwisów, różnych domen i różnych serwerów.
Powiązanie tematyczne stron
Teoretycznie linki z witryn powiązanych tematycznie mają większą „moc pozycjonującą”. Nie wiem jak to wygląda w praktyce – czy dla Google strona sklepu wędkarskiego jest „powiązana tematycznie” ze stroną z przepisami na wigilijnego karpia? To daleko idące skojarzenie na dzień dzisiejszy być może nie jest jeszcze prawdziwe dla Google, ale jutro, kto wie – może ktoś chciałby sam złowić i przyrządzić karpia? 😉 Myślę, że właśnie pod kątem tematyczności wyszukiwarki będą rankingowały w niedalekiej przyszłości wyniki.
Co do tego ma iLink.pl?
iLink.pl to system dystrybucji treści z kanałów RSS (głównie z blogów) do specjalnie w tym celu stworzonych katalogów. Katalogi będą znajdowały się na serwerach użytkowników Systemu i w ich domenach. Z katalogów będą prowadziły linki bezpośrednie do całych wpisów oraz stron głównych serwisów, z których zostały pobrane treści.
Katalogi z Systemu iLink.pl spełniają więc trzy wymienione wyżej kryteria pozyskiwania linków:
1. Ilość – do każdego wpisu na blogu będą prowadziły linki z katalogów, które pobrały z niego treść. Dodatkowo każdy wpis generuje linki prowadzące na stronę główną bloga.
2. Jakość – katalogi umieszczane będą na różnych serwerach (IP) i w różnych domenach. Dodatkowo, właściciele katalogów będą mogli na nich zarabiać przez reklamy kontekstowe i programy partnerskie – muszą tylko je dobrze wypozycjonować. Zatem „moc” takiego katalogu przeniesie się na wszystkie blogi, z których „podebrał” on wpisy. Jako zabezpieczenie przed dublowaniem wpisów w katalogach jest doklejanie do każdego wpisu losowego opisu bloga z którego został pobrany.
3. Powiązanie tematyczne – każdy katalog zbiera wpisy z tylko jednej kategorii głównej. Katalogi takie składają się z podkategorii, a te z tagów. Dopiero na poziomie tagów znajdują się wpisy. Jest więc zastosowany swego rodzaju „content layering” – czyli technika jak najbardziej „white hat”.
Założenia Systemu są więc jak najbardziej sensowne z mojego punktu widzenia. Muszę jednak przyznać, że nie jestem „profesjonalnym” pozycjonerem spamerem ;), a System tworzę w dobrej wierze – aby wzmocnić pozycję w wyszukiwarkach dobrych, często aktualizowanych blogów.
Nie/stety system nie jest jeszcze gotowy, ale znajduje się już w zaawansowanej fazie alfa. Wynika z tego jednak pewna korzyść dla Ciebie – jeszcze przez jakiś czas System będzie pobierał z kanałów RSS wszystkie treści, niezależnie od daty publikacji. Możesz więc „wprowadzić” do Systemu wszystkie treści ze swojego bloga i na starcie – otrzymać olbrzymią ilość linków do swojego bloga. Osobom, które zarjestrują się później – System będzie pobierał tylko wpisy opublikowane po aktywacji konta.
Nie czekaj więc aż zarejestrują się inni. Sam dołącz do grona użytkowników i testerów tego Systemu już dziś – opłaci Ci się 😉
Ja już się zapisałem do tego systemu i życzę powodzenia! 🙂
Zapowiada się całkiem ciekawie 🙂 Zachecam innych do wspierania kolegi – lepiej wspierać rodzime produkty niż zagraniczne 🙂
I jak rezultaty promocji systemu?
@Mariusz:
System zyskał już pewną „moc”, a statystyki udostępniam tutaj: http://www.ilink.pl/stats.html
Nie jest to może najpopularniejszy SWL, ale wcale mi na tym nie zależy. Ważne, że blogi które się przez niego promują są watrościowe – żadnych autoblogów/spamblogów itp.
Ponadto od jakiegoś czasu system dostępny jest wyłącznie na zaproszenie, więc dynamika przyrostu blogów nieco zmalała 😉
@Damian Daszkiewicz
Dzięki za uznanie 🙂 Znasz jakiś zagraniczny system, który działa na podobnej zasadzie? Myślałem że ja pierwszy na to wpadłem, ale nie robiłem „badania rynku” – tym bardziej zagranicznego.
Po ponad pół roku od tego posta widzę na stronie „w systemie jest 78 blogów”. Chyba pomysł nie wypalił, bo spodziewałem się liczby min. 10 razy większej.
Prawda to czy blefuje? 😉
@Patryk – trochę ten projekt zaniedbałem, bo miałem inne, ale jak „wygrzebię się” z obecnych zadań wrócę do niego. Planuję uruchomić jeszcze jedno narzędzie SEO, które będzie w pewien sposób komplementarne dla iLink’a, więc mi na nim zależy.
Póki co – zapraszam do dodawania blogów na jeszcze „promocyjnej” zasadzie – pobierania wszystkiego co jest w kanale RSS 🙂
Patrzałem na ten ilink i chciałbym zobaczyć, jak to działa. Mam dwie uwagi, które proszę abyś przekazał Łukaszowi.
Nie czytałem całej treści. Bardziej skanowałem. Program wydawał się ciekawy, ale brakuje tutaj mi dwóch rzeczy. Na pierwszej stronie powinna być prezentacja graficzna całego systemu. W miarę dokładna.
Druga, to wersja demo. Nie widząc tego nie mam pojęcia, czy warto się tym zainteresować.
Niech Łukasz podeśle mi linki do katalogów.
Dzięki
Jak wygladaja aktualne wyniki?
Dobra rozrywka:
filmiki.bestdomena.pl
Zbiór najbardziej znanych śmiesznych filmików.