Witajcie!
Nazywam się Łukasz Jarzembowski i dzięki uprzejmości Tomka, przedstawię dzisiaj mój pogląd na pozycjonowanie stron w Internecie. Wyróżnię trzy najważniejsze czynniki i przedstawię jak system nad którym właśnie pracuję – iLink.pl – pomoże w pozycjonowaniu również Twojego bloga 🙂

Według mnie (i zapewne z tą teorią zgodzi się większość pozycjonerów), w pozyskiwaniu linków najważniejsze są trzy czynniki:

1. ilość
2. jakość
3. powiązanie tematyczne

Ilość – czyli zasada „link to link”

Według tej zasady – powinniśmy zbierać jak najwięcej linków prowadzących do naszej strony. Nie ważne są dwa pozostałe czynniki, czyli jakość i powiązanie tematyczne. Zasada ta jest dosyć kontrowersyjna. Według pracowników Google – nawet jeżeli uzyskamy linki „z ciemnych stron internetu”, nie ma się czym przejmować. Z kolei doświadczenia niektórych pozycjonerów wskazują, że Google używa tzw. TrustRank, czyli wskaźnika zaufania do witryny – który maleje, jeżeli linki prowadzą ze spamerskich serwisów.

Jakość linków

A w zasadzie jakość stron, na których znajdują się linki do naszej witryny. Trudno jednoznacznie ocenić ten wskaźnik. PageRank, który pokazuje Google Toolbar nie jest już wiarygodnym narzędziem dla pozycjonerów. Na pewno liczy się unikalność treści strony, jej popularność, ilość zaindeksowanych podstron itd. Ważne też, żeby linki pochodziły z różnych serwisów, różnych domen i różnych serwerów.

Powiązanie tematyczne stron

Teoretycznie linki z witryn powiązanych tematycznie mają większą „moc pozycjonującą”. Nie wiem jak to wygląda w praktyce – czy dla Google strona sklepu wędkarskiego jest „powiązana tematycznie” ze stroną z przepisami na wigilijnego karpia? To daleko idące skojarzenie na dzień dzisiejszy być może nie jest jeszcze prawdziwe dla Google, ale jutro, kto wie – może ktoś chciałby sam złowić i przyrządzić karpia? 😉 Myślę, że właśnie pod kątem tematyczności wyszukiwarki będą rankingowały w niedalekiej przyszłości wyniki.

Co do tego ma iLink.pl?

iLink.pl to system dystrybucji treści z kanałów RSS (głównie z blogów) do specjalnie w tym celu stworzonych katalogów. Katalogi będą znajdowały się na serwerach użytkowników Systemu i w ich domenach.  Z katalogów będą prowadziły linki bezpośrednie do całych wpisów oraz stron głównych serwisów, z których zostały pobrane treści.

Katalogi z Systemu iLink.pl spełniają więc trzy wymienione wyżej kryteria pozyskiwania linków:

1. Ilość – do każdego wpisu na blogu będą prowadziły linki z katalogów, które pobrały z niego treść. Dodatkowo każdy wpis generuje linki prowadzące na stronę główną bloga.

2. Jakość – katalogi umieszczane będą na różnych serwerach (IP) i w różnych domenach. Dodatkowo, właściciele katalogów będą mogli na nich zarabiać przez reklamy kontekstowe i programy partnerskie – muszą tylko je dobrze wypozycjonować. Zatem „moc” takiego katalogu przeniesie się na wszystkie blogi, z których „podebrał” on wpisy. Jako zabezpieczenie przed dublowaniem wpisów w katalogach jest doklejanie do każdego wpisu losowego opisu bloga z którego został pobrany.

3. Powiązanie tematyczne – każdy katalog zbiera wpisy z tylko jednej kategorii głównej. Katalogi takie składają się z podkategorii, a te z tagów. Dopiero na poziomie tagów znajdują się wpisy. Jest więc zastosowany swego rodzaju „content layering” – czyli technika jak najbardziej „white hat”.

Założenia Systemu są więc jak najbardziej sensowne z mojego punktu widzenia. Muszę jednak przyznać, że nie jestem „profesjonalnym” pozycjonerem spamerem ;), a System tworzę w dobrej wierze – aby wzmocnić pozycję w wyszukiwarkach dobrych, często aktualizowanych blogów.

Nie/stety system nie jest jeszcze gotowy, ale znajduje się już w zaawansowanej fazie alfa. Wynika z tego jednak pewna korzyść dla Ciebie – jeszcze przez jakiś czas System będzie pobierał z kanałów RSS wszystkie treści, niezależnie od daty publikacji. Możesz więc „wprowadzić” do Systemu wszystkie treści ze swojego bloga i na starcie – otrzymać olbrzymią ilość linków do swojego bloga. Osobom, które zarjestrują się później – System będzie pobierał tylko wpisy opublikowane po aktywacji konta.

Nie czekaj więc aż zarejestrują się inni. Sam dołącz do grona użytkowników i testerów tego Systemu już dziś – opłaci Ci się 😉