Co to jest RSS?

Zapewne podczas swojej przygody z internetem spotkałeś się już gdzieś z napisem RSS lub z charakterystyczną pomarańczową ikoną (poszukaj takiej na tej stronie i spróbuj w nią kliknąć). Jest to tak zwany kanał RSS, służy on do błyskawicznego powiadamiania czytelników o pojawieniu się nowej treści na stronie, dlatego też ze względu na charakter stron www, najczęściej spotkasz się z nim na blogach i stronach z newsami (gdzie często pojawiają się nowe informacje). Taką przykładową stroną jest właśnie ta na której się znajdujesz.

Dlaczego powinieneś się zainteresować kanałem RSS?

RSS coraz częściej staje obok, a czasem wręcz zastępuje dotychczas królujące Newslettery, które powoli kojarzą nam się tylko z przepełnionymi reklamami mailami. I w przeciwieństwie do których kanał RSS, stanowi rzeczywiście informacje o tym co pojawiło się na stronie.

W odpowiedzi na pytanie dlaczego korzystać z kanału RSS, powiem zatem jedno zdanie: Jest to jak na daną chwilę najprostszy i najbardziej przystępny sposób otrzymywania informacji o nowościach pojawiających się na wybranych przez Ciebie stronach internetowych lub ich częściach.

Jak zatem skorzystać z RSS?

Dobrze wykorzystane kanały RSS, są niczym mały donosiciel, który podrzuca Ci informacje o tym co Cię interesuje, zaraz po tym jak tylko zostanie to opublikowane. Nie musisz już przekopywać się po sieci w poszukiwaniach… informacje które Cie interesują same do Ciebie docierają. Wystarczy odpowiednio skonfigurować jakiś czytnik RSS.

Czytnik RSS to program bądź aplikacja online służąca do odbierania wiadomości z wybranych przez użytkownika wpisów. Ja osobiście korzystam z czytnika na własnym komputerze, a dokładniej narzędzia wbudowanego w operę, ale nie każdemu polecam do rozwiązanie. Przykładowo jeśli korzystasz z kilku komputerów (dom, praca, szkoła), radzę Ci wybierz jakąś aplikacje online np. Google Reader byś mógł na każdym z nich odbierać te same informacje. Dla wymagających zaś pocelacm poszukać czegoś na włąsną rękę, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „czytniki RSS”, by otworzyła nam się cała gama przeważnie darmowych aplikacji o mniejszej czy też większej funkcjonalności.

Po wybraniu czytnika, kanał RSS prenumerujemy klikając w ikonkę RSS, bądź wklejając w odpowiednie miejsce aplikacji adres url kanału (wszystko zależy od wybranej aplikacji).

Na sam zachęcam do obejrzenia tego filmiku ukazujacego korzysći z subskrypcji kanału RSS.

Autor Tomasz Urban – E-biznes – jak oni to robią?