Gdy ktoś mi mówi „Ja nie umiem gotować.”, zawsze mu zadaje retoryczne pytanie „Nie umiesz czy Ci się nie chce?” . Uważam, że jeśli ktoś ma w miarę sprawne, ręce i nogi jest w stanie z pomocą książki kucharskiej ugotować dobry obiad, może nie za pierwszym razem, ale któryś z kolei na pewno wyjdzie danie godne restauracji. No, ale co fakt to fakt, nie wszystkim się chce i nie wszyscy mają potrzebę.
Analogiczną sytuację obserwuję w internecie. Tylko, że tutaj często czytam słowa „Ja nie umiem robić stron www.” Mógłbym zadać analogiczne pytanie pytanie „Nie umiesz czy Ci się nie chce nauczyć?”.
Ja też nie umiałem.. ale chciałem.
Jak to się dzieje, że studenci zdają trudne egzaminy (na które jeszcze kilka dni temu nic nie umieli)? – odpowiedź jest prosta, chcieli je zdać by zostać na studiach. Więc się nauczyli i je zdali.
Zatem analogicznie odpowiedz na pytanie: Jak to się dzieje, ze niektórzy umieją robić strony www?
U mnie wyglądało to tak: chciałem się nauczyć robić strony www, więc się nauczyłem. Nie stać mnie było na książkę do tworzenia stron www, nie miałem się kogo zapytać…. ale nauczyłem się. Wykorzystałem to co znalazłem dostępne za darmo na interencie.
Dlaczego to takie ważne?
Ot mi odkrycie: by umieć trzeba chcieć, niby żadne – tylko czemu ciągle słyszę słowa nie umiem.
Kiedyś rozmawiałem ze znajomym. Opowiedział mi jak za młodych lat wyjechał za granicę – bo chciał zarobić pieniądze. Wziął ze sobą kilka książek, podręczników, pt „jak to zrobić” (o tematyce budownictwo, elektryka itd.). Znalazł prace w budownictwie (kompletnie nie w jego zawodzie, ale wiedział, że tak można zarobić), gdy się ktoś go pytał czy coś umie, odpowiadał że „tak” (takie małe kłamstewko). A następnie spędzał całą noc na nauce tego czego tak naprawdę nie umiał – by na następny dzień to umieć i wykorzystać swoją nowo zdobytą wiedzę w pracy. Chciał zarobić pieniądze więc umiał.
Obecnie jest właścicielem jednej z większych krakowskich Agencji Reklamowych, pewnie dlatego że chciał nim być.
Nie powiem ci jak zrobić stronę www…
Korzystając od początku z gotowych rozwiązań, pierwszego czego byś się nauczył to tego, że wszystko leży gotowe na tacy, tylko trzeba to zabrać. Wszystko by było fajnie… tylko co się stanie jak zabraknie gotowych rozwiązań? Nie będzie się kogo zapytać? Dając Ci wszystko gotowe zrobiłbym z Ciebie w pewien sposób niepełnosprawnego. Niepełnosprawnego na tyle, że byłbyś ciągle zależny od czyjejś pomocy, nie potrafiłbyś sam tworzyć nowych rzeczy, sam się uczyć.
Programy partnerskie, wymagają jednak zaangażowania w tworzenie nowych rzeczy. Wymagają tego byś sam się kształcił, tylko dlatego, że chcesz na tym zarabiać.
Na moim blogu dla partnerskim nie powiem Ci więc, jak się robi stronę www, bo chce abyś sam się nauczył, nie będę Cię uczył bezradności. Skoro chcesz zarobić na programach partnerskich, wypadałoby abyś to umiał. Tak jak mój znajomy o którym wspominam powyżej powiedział „Umiem to robić „, a następnie przesiedział całą noc ucząc się tego. Tak Ty powiedz „umiem robić strony www”, usiądź i się naucz.
To, że nauczysz się wtedy robić strony www, to mały szczegół. Ważniejsze będzie to, że przekonasz się o tym, że naprawdę chcesz zarabiać na programach partnerskich.
To jest jedna z pierwszych rzeczy, których się muszisz dowiedzieć.
Witaj Tomku.
Nic dodać, nic ująć.
Uważam dokładnie tak samo.
Ludzie po studiach mogą nie mieć praktyki, ale są bardzo samodzielni w działaniu.
Dobry inżynier nigdy nie powie, że czegoś nie umie zrobić.
Jak nie umie to się nauczy, tak jak się uczył do egzaminow.
Ze stronami internetowymi jest tak samo.
Edytory graficzne są proste, można sie latwo nauczyć.
I działać będzie na pewno, może tylko nie być piękne bo nie każdy ma zdolności plastyczne. Ale to już inna sprawa.
Mam pytanie na trochę inny temat.
Czy w programach partnerskich odgrywa jakąś rolę rodzaj domeny np czy domena regionalna jest tak samo traktowana jak .pl albo .com.pl
Czy to w ogóle ma jakieś znaczenie?
Pozdrawiam.
Marek
Witam serdecznie
Prezepraszam, że od razu nie odpisałem, ale zainspirowałeś mnie do stworzenia kolejnego wpisu w blogu z odpowiedzią 🙂
Tania Domena
Mnie do nauki tworzenia strony zainspirowała odpowiedź „twórcy”, że tego nie da rady zrobić…
Chodziło o sformatowanie okien tekstowych tak jak chciałem.
Był to 1999 rok.
Poszukałem, znalazłem Dreamveawer’a i …
Potem okazało się, ze dobrze trafiłem.
witam
niestety nie zgodzę się, że tworzenie strony www jest łatwe, oczywiście dla młodych ludzi którzy z informatyką stykają się już w szkole, a co z mniej obytymi? jakby to było proste to wiele ludzi miałoby swoje strony z tych którzy jeszcze ich nie mają, internet znam średnio, nie znam terminologii internetowej, nawet nie wiem jak można coś wkleić (czyżby tak jak w wordzie? chyba nie), nie mam swojej strony, pracuję, mam rodzinę i nie mam zbyt dużo czasu na dochodzenia jak zrobić stronę, mam dwie książki ale niestety są napisane niby prosto tylko ja jakoś nie rozumiem niektórych pojęć i znowu nici ze strony, pozdrawiam
Jest taka mała tajemnica tych którym się udaje…. powyżej popo też nie miał w szkole informatyki 🙂
Małgorzato spróbuj wyjść z innym nastawieniem do tego 🙂 Zapomnij o tym, ze nie umiesz.
Tworzenie stron www nie jest wcale proste. Czy Dreamweaver wystarczy, żeby stworzyć coś na wzór np. allegro.pl? Raczej mi się nie wydaje. Zajmuję się tym od 10 lat – i ciągle się uczę! Nie wystarczy miesiąc, żeby opanować tą sztukę. Zresztą umiejętności to nie wszystko, trzeba mieć też odrobinę dobrego smaku i zdolności artystycznych. Co tu dużo mówić: ceny profesjonalnych stron www powinny dać do myślenia… Jeżeli byłoby to tak proste, nie kosztowałoby 1000 zł. A jeżeli ktoś się nie zgadza, proponuję, żeby sam spróbował zrobić np. „głupi” sklep internetowy
projektowanie stron Szczecin – http://www.projektowanie-stron.szczecin.pl
Nie chodzi o to, aby tworzyć od razu sklepy Internetowe.
Wystarczy pobrać darmowy szablon i go zmodyfikować graficznie. Moim zdanie do ministron wystarcza minimalna wiedza html-u.
Co do tworzenia stron www Zgadzam się w pełni z autorem artykułu. Sam nic nie wiedziałem a jednak napisałem własną stronę i to z wykorzystaniem html css i php. Mało tego nauka zajęła mi 2 tygodnie i powstał szablon http://www.netporadnik.pl strony którą rozwinę. Ktoś powie niemożliwe? Rozwiązanie jest bardzo proste. Przestałem myśleć!!!. Bo jak myślałem to jakoś wyobraźnia pchała mnie do super wyglądających stron których w życiu nigdy bym nie zrobił i tak powstawała bariera NIE UMIEM NIE ZROBIE. Zamiast myśleć po prostu poszukałem pomocy , technologi jakie są wykorzystywane. Kupiłem książki, masę przykładów mam także z internetu. Potem nauka w weekend nawet do 4 rano siedziałem dziabiąc sobie kod. Były problemy i co nie załamałem się bo zamiast myśleć coś robiłem.
Prawdziwe jest pojęcie: „Nie zrobię tego bo nie umiem??” Czy jednak „Nie zrobię tego bo nie chcę się nauczyć?”