Gdy ktoś mi mówi „Ja nie umiem gotować.”, zawsze mu zadaje retoryczne pytanie „Nie umiesz czy Ci się nie chce?” . Uważam, że jeśli ktoś ma w miarę sprawne, ręce i nogi jest w stanie z pomocą książki kucharskiej ugotować dobry obiad, może nie za pierwszym razem, ale któryś z kolei na pewno wyjdzie danie godne restauracji. No, ale co fakt to fakt, nie wszystkim się chce i nie wszyscy mają potrzebę.

Analogiczną sytuację obserwuję w internecie. Tylko, że tutaj często czytam słowa „Ja nie umiem robić stron www.” Mógłbym zadać analogiczne pytanie pytanie „Nie umiesz czy Ci się nie chce nauczyć?”.

Ja też nie umiałem.. ale chciałem.

Jak to się dzieje, że studenci zdają trudne egzaminy (na które jeszcze kilka dni temu nic nie umieli)? – odpowiedź jest prosta, chcieli je zdać by zostać na studiach. Więc się nauczyli i je zdali.

wwwZatem analogicznie odpowiedz na pytanie: Jak to się dzieje, ze niektórzy umieją robić strony www?

U mnie wyglądało to tak: chciałem się nauczyć robić strony www, więc się nauczyłem. Nie stać mnie było na książkę do tworzenia stron www, nie miałem się kogo zapytać…. ale nauczyłem się. Wykorzystałem to co znalazłem dostępne za darmo na interencie.

Dlaczego to takie ważne?

Ot mi odkrycie: by umieć trzeba chcieć, niby żadne – tylko czemu ciągle słyszę słowa nie umiem.

Kiedyś rozmawiałem ze znajomym. Opowiedział mi jak za młodych lat wyjechał za granicę – bo chciał zarobić pieniądze. Wziął ze sobą kilka książek, podręczników, pt „jak to zrobić” (o tematyce budownictwo, elektryka itd.). Znalazł prace w budownictwie (kompletnie nie w jego zawodzie, ale wiedział, że tak można zarobić), gdy się ktoś go pytał czy coś umie, odpowiadał że „tak” (takie małe kłamstewko). A następnie spędzał całą noc na nauce tego czego tak naprawdę nie umiał – by na następny dzień to umieć i wykorzystać swoją nowo zdobytą wiedzę w pracy. Chciał zarobić pieniądze więc umiał.

Obecnie jest właścicielem jednej z większych krakowskich Agencji Reklamowych, pewnie dlatego że chciał nim być.


Nie powiem ci jak zrobić stronę www…

Korzystając od początku z gotowych rozwiązań, pierwszego czego byś się nauczył to tego, że wszystko leży gotowe na tacy, tylko trzeba to zabrać. Wszystko by było fajnie… tylko co się stanie jak zabraknie gotowych rozwiązań? Nie będzie się kogo zapytać? Dając Ci wszystko gotowe zrobiłbym z Ciebie w pewien sposób niepełnosprawnego. Niepełnosprawnego na tyle, że byłbyś ciągle zależny od czyjejś pomocy, nie potrafiłbyś sam tworzyć nowych rzeczy, sam się uczyć.

Programy partnerskie, wymagają jednak zaangażowania w tworzenie nowych rzeczy. Wymagają tego byś sam się kształcił, tylko dlatego, że chcesz na tym zarabiać.

Na moim blogu dla partnerskim nie powiem Ci więc, jak się robi stronę www, bo chce abyś sam się nauczył, nie będę Cię uczył bezradności. Skoro chcesz zarobić na programach partnerskich, wypadałoby abyś to umiał. Tak jak mój znajomy o którym wspominam powyżej powiedział „Umiem to robić „, a następnie przesiedział całą noc ucząc się tego. Tak Ty powiedz „umiem robić strony www”, usiądź i się naucz.

To, że nauczysz się wtedy robić strony www, to mały szczegół. Ważniejsze będzie to, że przekonasz się o tym, że naprawdę chcesz zarabiać na programach partnerskich.

To jest jedna z pierwszych rzeczy, których się muszisz dowiedzieć.