Potrzebowałem narzędzia dzięki któremu szybko postawię niewielka stronę na subdomenie, na której będę mógł w prosty sposób wkleić treść i linki. A sama strona będzie stroną wartościowa dla użytkownika – znaczy się z jakąś treścią (ręcznie stworzoną – bez automatów).
Stronka miałaby służyć jako tematyczne zaplecze… a jak się uda ma zarobić na swoje (i moje 😉 ) utrzymanie, dzięki różnym programom partnerskim.
Do tej pory próbowałem przeróżnych rzeczy…
- Własny prymitywny CMS – choć wildcarda na tworzenie subdomen wykorzystuje to trochę za mało opcji ma ;P
- Innych CMSów – zarówno tych z bazą danych jak i tych opartych na plikach by można było szybciej postawić stronę. Trochę jednak za dużo cackania się z tym… najbardziej mi przypadły do gustu WordPress i sNews.
- Fantastico – próbowałem stawiać strony przy pomocy Fantastico dołączonego do cPanelu, ma to jednak jedną wadę, każda nowa strona wymaga nowej bazy danych.. nowych haseł itd. Nie zawsze też jest w Fanastico najnowsza wersja skryptu… no a poza tym to tak czy inaczej wymaga najczęściej ingerencji w kod, bo wgrywa anglojęzyczne skrypty. Wiec wielkim ułatwieniem dla mnie nie było…
Od jakiegoś czasu chodziła mi po głowie myśl by wykorzystać WordPressMU (Multi User)… trochę z tym zwlekałem. A chyba nie było to zwlekanie z pożytkiem dla sprawy, bo to jest to czego szukałem.
Przy pomocy kilku kliknięć mam gotową nowa stronę w nowej subdomenie, bez potrzeby ingerowania w jakimkolwiek cpanelu czy tez directadminie. No ale to nie wszystko, tych plusów znalazłem więcej:
- Jedno logowanie jako admin- to jak dla mnie wielki plus. Teoretycznie każdy user ma osoby login i hasło, w praktyce z userów nie korzystam i loguje sie jako admin.
- Stronki zrobione w wordpressMU – maja wszystkie te opcje co stronki stawiane na WordPress… jak choćby przydatna w tym wypadku możliwość publikowania w przyszłości. Jest jeden minus, nie wszystkie wtyczki i skórki działają poprawnie 🙁 no ale są takie specjalne robione pod tą wersję.
- Automatyczne linkowanie wzajemne z podstrony jednego bloga do podstrony podobnych tematycznie podstron na innych blogach – dzięki wtyczce Blog Topics For WPMU.
- Wraz z ta opcją automatycznego linkownia, pojawił mi się pomysł, zaproponowania jakimś zaufanym ludziom utworzenia strony/bloga w moim serwisie – jako użytkownicy. Nie chcę z kilku względów puszczać otwartej rejestracji, ale dla kilku osób, które mnie kiedyś poproszą… o pomoc w zaistnieniu w sieci – czemu nie? Zawsze będą to jakieś dodatkowe podstrony z linkami 🙂
- Strony podzieliłem sobie tematycznie – na ogólne tematy „zdrowie, rozwój osobisty itd.”, dla każdego z tematów spolszczyłem sobie osobny szablon. W przyszłości w kilka chwil, edytując szablon będę mógł wstawić tematyczną reklamę. Stworzyłem tez lub wykorzystałem już posiadany odpowiedni biuletyn dla każdej z kategorii na FreeBocie (formularz zapisu wrzuciłem od razu w skórkę by się nie powtarzać). To tak przy okazji, napisałem przecież, że na stronach mam zamiar coś zarobić…
- Pozycjonować mam zamiar tylko pojedyncze, wybrane stronki, do których się bardziej przyłożę. Wypadałoby jednak, by pozostałe były przynajmniej zaindeksowane. Na pomoc i tu przyszła wtyczka Sitewide Feed Plugin, tworząca wspólny kanał RSS, dla wszystkich stron. Wystarczy powrzucać taki kanał do katalogów rss, czy też wsadzić np. do scuttlera.. no i gotowe! Razem ze wspomnianym wcześniej automatycznym linkowaniem powinno zadziałać. W końcu nie muszę dbać o każdą stronkę z osobna, by każda się gdzieś tam pojawiła.
Na daną chwilę, jestem nowym użytkownikiem WordPressMu, nie wiem co jeszcze znajdę.. ale jak na daną chwilę, spełniło wiele moich oczekiwań. I planuje zainstalować jeszcze na drugiej domenie.
PS: O tym jak poradzić sobie instalacją pisał już Marcin i Maciej.
no tak.. wpMU jest mi znane juz od dawna ; ) ma jedna wade jak dla mnie.. jesli wykorzystam domene do MU owszem moge tworzyc serwisy na subdomenach w obrebie wordpressa ale reczne stworzenie subdomeny dla innej strony np. czysto htmlowej powoduje przekierowanie z niej do domeny glownej czyli wordpressa. Nie wiem czy to bug mojego hostingu czy tak jest zawsze..
Raczej większość tak ma… wildcard nie jest standardową konfiguracją stąd te problemy. Najczęściej, żeby to uruchomić trzeba prosić admina.
Zapewne jest jakieś rozwiązanie – kombinowanie z mod rewrite czy tez jakieś inne przekierowania – ale niestety bliżej mi nie znane. Może ktoś zna jakiś sposób?
Najprościej jest dać w dns rekord A na inny serwer niż MU WordPress i dodać subdomenę w panelu tego hostingu.
Można postawić MU bez wilcarda i ręcznie subdomeny tworzyć kierując na katalog z MU (trzeba trochę pokombinować, ale się da – sprawdzałem 🙂 ). A jak chcesz mieć coś innego w subdomenie – po prostu podpinasz pod inny katalog. 😉
Czy ten CMS jest naprawdę taki dobry, że warto się tak dla niego gimnastykować? Wydaje mi się, że obecnie jest parę darmowych CMSów które bardzo dobrze sprawdzają się jako zaplecze.
frantic – Znasz inne które mi pozwolą na proste tworzenie osobnych stronek w subdomenach? z miłą chęcią poznam 🙂
Własny prymitywny cms? to raczej nie jest zbyt łatwe do realizacji, dla mnie żaden CMS nie jest łatwy 😉
Co do wildcarda to w cPanelu można go bardzo łatwo aktywować – wystarczy dodać subdomenę z nazwą * i przypisać ją do katalogu – domyślnie /public_html/ a w przypadku kilku domen będzie to np. /public_html/twojadomena.pl. Natomiast w
DirectAdminie należy przejść do zarządzania DNSami i dodać: *.twojadomena.pl A IP HOSTA/DOMENY. Potem trzeba użyć programu PUTTY by wyedytować plik httpd.conf. W pierwszym oknie należy dodać wpis: ServerAlias *.twojadomena.pl. Jesli ktoś sie boi edytować tego pliku lub nie uda mu sie nawiązać połączenia to pozostaje jedynie poprosić admina hostingu o aktywację wildcarda. Ale się rozpisałem. Mam nadzieję, że to się komuś przyda. Kilka dni zajeło mi dojście do tego wszystkiego.
Ciekawy post. Macie jeszcze jakieś pomysły jak zbudować zaplecze?
Mam pytanie czy do MU jest równie dużo skórek jak do wordpressa?
Z reguły te do wordpressa chodzą.. czasem tylko coś trzeba pozmieniać – bo nie wszystkie sąw pełni kompatybilne.
Najnowsze wieści głoszą że WPMU jest zintegrowany (tzn. jest w kodzie źródłowym)nowego Wordpresa w wersji 3.0 – tylko że jeszcze nie ma stabilnej wersji
ciekawe co z tego wyjdzie
A czy istniej polska wersja tego wordpressa?