Potrzebowałem narzędzia dzięki któremu szybko postawię niewielka stronę na subdomenie, na której będę mógł w prosty sposób wkleić treść i linki. A sama strona będzie stroną wartościowa dla użytkownika – znaczy się z jakąś treścią (ręcznie stworzoną – bez automatów).

Stronka miałaby służyć jako tematyczne zaplecze… a jak się uda ma zarobić na swoje (i moje 😉 ) utrzymanie, dzięki różnym programom partnerskim.

Do tej pory próbowałem przeróżnych rzeczy…

  • Własny prymitywny CMS – choć wildcarda na tworzenie subdomen wykorzystuje to trochę za mało opcji ma ;P
  • Innych CMSów – zarówno tych z bazą danych jak i tych opartych na plikach by można było szybciej postawić stronę. Trochę jednak za dużo cackania się z tym… najbardziej mi przypadły do gustu WordPress i sNews.
  • Fantastico – próbowałem stawiać strony przy pomocy Fantastico dołączonego do cPanelu, ma to jednak jedną wadę, każda nowa strona wymaga nowej bazy danych.. nowych haseł itd. Nie zawsze też jest w Fanastico najnowsza wersja skryptu… no a poza tym to tak czy inaczej wymaga najczęściej ingerencji w kod, bo wgrywa anglojęzyczne skrypty. Wiec wielkim ułatwieniem dla mnie nie było…

Od jakiegoś czasu chodziła mi po głowie myśl by wykorzystać WordPressMU (Multi User)… trochę z tym zwlekałem. A chyba nie było to zwlekanie z pożytkiem dla sprawy, bo to jest to czego szukałem.

Przy pomocy kilku kliknięć mam gotową nowa stronę w nowej subdomenie, bez potrzeby ingerowania w jakimkolwiek cpanelu czy tez directadminie. No ale to nie wszystko, tych plusów znalazłem więcej:

  • Jedno logowanie jako admin- to jak dla mnie wielki plus. Teoretycznie każdy user ma osoby login i hasło, w praktyce z userów nie korzystam i loguje sie jako admin.
  • Stronki zrobione w wordpressMU – maja wszystkie te opcje co stronki stawiane na WordPress… jak choćby przydatna w tym wypadku możliwość publikowania w przyszłości. Jest jeden minus, nie wszystkie wtyczki i skórki działają poprawnie 🙁 no ale są takie specjalne robione pod tą wersję.
  • Automatyczne linkowanie wzajemne z podstrony jednego bloga do podstrony podobnych tematycznie podstron na innych blogach – dzięki wtyczce Blog Topics For WPMU.
  • Wraz z ta opcją automatycznego linkownia, pojawił mi się pomysł, zaproponowania jakimś zaufanym ludziom utworzenia strony/bloga w moim serwisie – jako użytkownicy. Nie chcę z kilku względów puszczać otwartej rejestracji, ale dla kilku osób, które mnie kiedyś poproszą… o pomoc w zaistnieniu w sieci – czemu nie? Zawsze będą to jakieś dodatkowe podstrony z linkami 🙂
  • Strony podzieliłem sobie tematycznie – na ogólne tematy „zdrowie, rozwój osobisty itd.”, dla każdego z tematów spolszczyłem sobie osobny szablon. W przyszłości w kilka chwil, edytując szablon będę mógł wstawić tematyczną reklamę. Stworzyłem tez lub wykorzystałem już posiadany odpowiedni biuletyn dla każdej z kategorii na FreeBocie (formularz zapisu wrzuciłem od razu w skórkę by się nie powtarzać). To tak przy okazji, napisałem przecież, że na stronach mam zamiar coś zarobić…
  • Pozycjonować mam zamiar tylko pojedyncze, wybrane stronki, do których się bardziej przyłożę. Wypadałoby jednak, by pozostałe były przynajmniej zaindeksowane. Na pomoc i tu przyszła wtyczka Sitewide Feed Plugin, tworząca wspólny kanał RSS, dla wszystkich stron. Wystarczy powrzucać taki kanał do katalogów rss, czy też wsadzić np. do scuttlera.. no i gotowe! Razem ze wspomnianym wcześniej automatycznym linkowaniem powinno zadziałać. W końcu nie muszę dbać o każdą stronkę z osobna, by każda się gdzieś tam pojawiła.

Na daną chwilę, jestem nowym użytkownikiem WordPressMu, nie wiem co jeszcze znajdę.. ale jak na daną chwilę, spełniło wiele moich oczekiwań. I planuje zainstalować jeszcze na drugiej domenie.

PS: O tym jak poradzić sobie instalacją pisał już Marcin i Maciej.