Co to jest trackback? – wykorzystaj go :)

Mamy sytuację: prowadzisz bloga, przeglądasz innego bloga. Zaczynasz pisać komentarz… wyszedł trochę długi.

Czy rzeczywiście chcesz wpisać długi komentarz u kogoś innego na blogu? Wstawiając u kogoś komentarz dostajesz w zamian tylko i wyłącznie małego linka do siebie. Da się to lepiej rozwiązać.

Możesz dostać zarówno linka jak i nową treść na swojego bloga 🙂 Trzeba dobrze wykorzystać te kilka minut poświęcone na pisanie komentarza.

Rozwiązaniem jest TrackBack (lub ping). Trackback to taki mechanizm działający między blogami, informujący autora bloga, że ktoś nawiązał do jego notki w swojej notce. W praktyce pozwala on na prowadzenie czegoś w rodzaju dyskusji między-blogowych (działa np. na blogach opartych na WordPress).

Inaczej rzecz biorąc zamiast pisać u kogoś innego w komentarz… napisz u siebie nową notkę, a w treści wstaw link do komentowanego wpisu. Zrobisz dwie rzeczy za jednym zamachem – uaktualnisz swoją stronę i skomentujesz czyjś wpis.

PS: To właśnie Dziś starałem sie Marcinowi wytłumaczyć, ot co mu wyszło.

This entry was posted on piątek, 20 lipca, 2007 at 2:27 pm and is filed under Przykłady (case-studies). You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

10 komentarzy to “Co to jest trackback? – wykorzystaj go :)”

 1. BoPawlik pisze:

  Tomek, jestes wielki, znowu mnie do czegos natchnales…

 2. […] Kiedyś przypadkiem zrobiłem track backa pisząc u siebie artykuł i wspominając o konkretnym adresie strony do której chciałem skierować zainteresowanych. Później oglądając ten blog zauważyłem że jest tam fragment mojego artykułu. Myślałem że to właściciel bloga mi się odwdzięczył. Myślałem tak do czasu aż przeczytałem artykuł Tomka Urbana. Teraz upewniłem się co do działania tego narzędzia. Działa na systemie WordPress, innych podobnych narzędzi na razie nie znam. […]

 3. […] Wczoraj wieczorem, znowu dostałem trackback od jednej ze stron, budujących zaplecze z mojego kanału RSS. […]

 4. szkolenia pisze:

  Trackback ma to do siebie, że może być wykorzystany w dobrych, i złych celach niestety również:(

 5. […] Spotkać się możesz również z czymś takim jak pingback (zwany często ping). Jego zasada działania jest bardzo podobna, no ale…jeśli chcesz poczytać czym różni się trackback od pingback‘a , lub jak jeszcze można wykorzystać mechanizm trackback, to zapraszam na powyższe linki. W komentarzach poleconych wpisów, znajdziesz informację, że właśnie do nich linkuję z mojego bloga. To jest trackback! Posted in: Pozycjonowanie lipiec 2008 […]

 6. Bolek pisze:

  dzięki za info – już wiem o co chodzi 🙂

 7. Piotr pisze:

  oho, kilka minut temu dostałem prośbę o zatwierdzenie komentarza, patrzę … a tu tekst z bloga znajomego, który już wcześniej widziałem. Myślę sobie: Po co on to skopiował i wkleja jako komentarz?? Aż tu nagle eureka! Trackback 🙂 Dzięki Tomek!

 8. Wakacje pisze:

  Nie ma to jak dostać bumerangiem własny artykuł, ma to zaletę że można wyłapać złodziestwo.

 9. Wakacje pisze:

  Dobry sposób na poznanie kto coś podkrada.

 10. Szkolenia ISO pisze:

  Znam blogi, które jadą tylko na trackbackach, ale niewiele to wnosi.

Leave a Reply