Dostałem ostatnio takie pytanie od Damiana z formularza…

Już dwa lata planuję założyć blog, który będzie zarabiał dla mnie w programach partnerskich, ale dopiero teraz mam motywację by ten cel zrealizować. Moim problemem jest wybór serwera, dlatego chciałbym wiedzieć jaki miesięczny transfer tak przeciętnie generuje twój blog, oraz ile miejsca zajmuje cały serwis? Może mógłbyś mi polecić jakiś dobry i niedrogi hosting?

Jak je przeczytałem… po raz kolejny przekonałem się, że to co napisałem w książce o „działaniu” miało jak największy sens. To już dwa lata bez działania… No ale lepsze dwa lata niż całe życie 🙂 – Powodzenia życzę w działach i czekam na jakieś efekty!

No dobra, pytanie jest – odpowiem więc na przykładzie niniejszego bloga. Blog siedzi aktualnie po ostatnich przenosinach na ehost.pl. Hosting jak hosting, obsługa miła – ostatnio nawet dali długopis do faktury 🙂 A ostatni wielki piątek i wielką sobotę spędzili w pracy szukając błędu w moim skrypcie zjadającego transfer – za co tu mogę teraz podziękować 😛 Trochę też o wyborze hostingu pisałem dawno dawno temu tutaj, wiele się nie zmieniło.

No ale zanim skupisz się na hostingu, radzę zainwestować w domenę, tą proponuję Ci wykupić u jakiegoś liczącego się rejestratora, ja osobiście ostatnio rejestruje na ovh.pl, dosyć tanio i co ważne praktycznie wszystkie opcje zarządzania domeną są w panelu (początkowo panel ów był czarną magią teraz jakoś lepiej w nim funkcjonuję).

Odradzam rejestrować domenę w miejscu gdzie masz hosting… jeżeli planujesz jakiś tani wybrać. Znam przypadki, jak choćby linuxpl.com gdzie po zarejestrowaniu domeny w whois mam dane administratora serwera… Gdzie indziej zaś o przedłużeniu musiałem sobie sam przypominać po tym jak domena wygasła… no a poza tym w wielu takich miejscach nie ma panelu do zarządzania domeną, trzeba prosić administratora modląc się by akurat miał czas i był w pracy.

No dobra załóżmy że masz już domenę (zanim wybierzesz nazwę polecam to przeczytać) i masz możliwość w prosty banalny wręcz sposób nią zarządzać. Oznacza to między innymi to, że w ciągu 24-48 godzin możesz przenosić swoja stronę pomiędzy różnymi hostingami 🙂

Zakładamy więc sytuacje, wybrałeś hosting A z jakimiś małymi parametrami bo był tani… Twoja strona jednak zaczęła się szybko rozrastać. Niestety usługa konta z większą pojemnością w hostingu A jest bardzo droga w porównaniu z podobną usługą w hostingu B. Co robisz? Przepisujesz adresy DNS u administratora domeny i idziesz do hostingu B. Podobnie robisz, gdy hosting A zaczyna padać, odstawiać fochy czy też „wariować”.

Podsumowując, nie ma potrzeby się zastanawiać nad hostingiem i robić z tego jakiegoś problemu. Trzymaj się zasady, że zawsze możesz stronę przenieść, nie jest to wcale trudne, a mogę Ci praktycznie gwarantować, że cokolwiek byś nie wybrał, prędzej czy później będziesz robił jakieś przenosiny.

PS: Mam nadzieję że ta odpowiedź bardziej się przyda od zwyczajnego podania, że niniejszy blog zajmuje 22 MB i zużywa 4 GB transferu miesięcznie…