Jak sprawić by więcej osób regularnie czytało bloga? – pożegnanie nofollow w komentarzach

Wśród porad znalezionych w sieci na temat Jak sprawić by więcej osób regularnie czytało bloga? – znalazłem między innymi sugestię by usunąć z linków do stron autorów komentarzy parametr rel=nofollow (domyślne w WordPresie). Rzecz jasna nie po to by zachęcić spamerów, ale po to by nagrodzić aktywnych czytelników – wiadomo, aby coś skomentować, wypadałoby przeczytać tekst (takie to w modzie ostatnio).

Przed aktualizacją bloga wyświetlałem w menu bocznym kilku najaktywniejszch czytelników . Tym razem wybrałem rozwiązanie, które pozwoli większej ilości osób zyskać linki na niniejszym blogu.

Zainstalowałem wtyczkę NoFollow Free. Pozwala ona usunąć parametr nofollow z komentarzy, ustawiając kilka zależności m.in. ilość umieszczonych komentarzy przez danego użytkownika.

Po zainstalowaniu tej wtyczki, pozostało przede mną jeszcze jedno zadanie, mianowicie poinformowanie czytelników o tym fakcie, by zmotywować ich do czytania i komentowania. W tym celu użyłem wcześniej opisaną wtyczkę Ozh’ Who Sees Ads, która pozwoliła mi na wyświetlenie odpowiedniej treści w okienku komentarzy skierowanej do nowych czytelników bloga.

This entry was posted on poniedziałek, 27 października, 2008 at 6:49 am and is filed under blogowanie - wordpress. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

11 komentarzy to “Jak sprawić by więcej osób regularnie czytało bloga? – pożegnanie nofollow w komentarzach”

 1. Witam serdecznie.
  Musze przyznać, że przedstawiony przez Ciebie sposób jest bardzo trafny, bowiem sam często zauważam, że moje blogi komentują osoby, które po prostu chcą miec linki do swojego serwisu, nie wiedząc koniecznie o fakcie, iż są one z atrybutem nofollow.
  Jednak to co również udało mi się zaobserwowac to fakt, iż z reguły osoby, którym zależy na linkach do swojej strony nie wysilają się pisząc komentarze. Często są to nic nie wnoszące teksty typu ‘Ciekawy blog. Pozdrawiam’.

  Mimo wszystko spróbuję zastosowac w praktyce ten sposób, jako, że dopiero zaczynam ze swoim obecnym blogiem
  Stronę dodaje do RSS.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę samych sukcesów.

 2. kruzyk pisze:

  Ja używam inne metody 🙂
  Możesz ją podglądnąć (nie wszędzie jest widoczna) w komentarzach na moim blogu lub poczekać na wpis, który będzie dotyczył m. in. właśnie tej wtyczki 😉

 3. precelik pisze:

  Widzę 🙂

  Choć kurcze powiem szczerzę, że bardzo burzy to układ bloga. Pomysł fajny wrzuciłbym to jednak znacznie mniejszą czcionką z boku (nie pod postem, ale z boku jak avatar) lub ograniczył do podania tytułu.

  Czekam więc na zdradzenie nazwy wtyczki.

 4. Moon pisze:

  Ja na swoim wordpress.com nie mogę usunąć tego “rel_nofollow”, chyba że własnoręcznie…

  Jak dawno jesteś na tu, na własnej domenie?

 5. precelik pisze:

  Witaj Moon.

  Tego bloga od początku na własnej domenie prowadzę.

  Niestety na wordpress.com nie mam nic więc Ci nie poradzę.

 6. bibi88bibi pisze:

  Też posiadam taką wtyczkę na jednym z blogów, bardzo przydatna.

 7. Jacek pisze:

  Do zwiększenia ilości komentarzy całkiem nieźle nadaje sie jeszcze wspomniany wczesniej top commentators. Do zachęcenia innych bloggerów niezła jest wtyczka wyciągająca ostatniego posta z rssa i nazywa sie commentluv.

 8. Adam pisze:

  Na worpdress.com to chyba nie zrobisz, właśnie między innymi dlatego najlepiej mieć bloga od początku na swojej domenie, bo wtedy można zrobić wszystko.

 9. bibi88bibi pisze:

  Zawsze możesz wyexportować całą treść, czy na wordpress.com nie można?

 10. Fajne, a czy na popularnych platformach typu blox, czy blogger również jest nofollow?

 11. Michał pisze:

  Wielkie dzięki za wartosciowy wpis. Namówiłeś mnie do rezygnacji z nofollow.

  @arek zielazny – nie ma nofollow na tych, które wymieniłeś

Leave a Reply