Tworzenie animacji

– Sony Vegas
Kilka osób zainteresowało się jak i w czym powyższe nagranie zrobiłem? Jest to program Sony Movie Vegas – jeden z profesjonalnych programów z praktycznie najtańszą licencją, zapłaciłem ok. 300 z (obecnie widzę można nawet taniej kupić na Amazonie). Za oprogramowanie, bazę dźwięków itd.

Jest to w zasadzie ograniczona wersja oprogramowania Sony Vegas Pro, bez efektów 3D itd, ale jak widać w pełni funkcjonalna by coś fajnego przygotować.

– Nagraj prezentacje Impress lub PowerPoint
Jeżeli szukasz jakiegoś darmowego oprogramowania to bawiłem się także np. w tym i w tym nagraniu rysowaniem ścieżek ruchu (oraz animacji przejścia slajdów) w prezentacjach programu Impress z pakietu OpenOffice.

– Nagraj fragment ekranu – podsuwaj myszką
No ale to nie jedyna opcja, można jeszcze tak po poprostu animacje myszą zrobić jak tutaj czy też tutaj (przygotowałem sobie pola tekstowe i obrazki w programie Impress i podsuwałem myszka pod fragment ekranu który był nagrywany).

– Zlepki zdjęć i filmików
Jeśli zaś nie masz czasu i interesują Cię proste animacje – polecam oprogramowanie o którym pisałem tutaj (chyba najtańsze z dostępną legalną muzyką itd).

– Programy online
Widziałem też niektórzy nagrywali animacje stworzone w Prezi ale tutaj chyba mam problem z rozumieniem angielskiego, bo nie wiem czy można w celach komercyjnych tego używać po przeczytaniu warunków używania jak dla mnie nie do końca jasno powiedziane (próbowałem ich zapytać ale brak odpowiedzi).

Znalazłem jeszcze kilka innych programów online – jednak w każdym praktycznie to samo – „only for personal use”.

Nagrywanie Ekranu

Do nagrywania ekranu z darmowych polecam użyć CamStudio, czy też Jing lub też wtyczkę do FireFox Capture Fox

Składanie Filmu

Jak już wspomniałem ja do składania używam Sony Vegas Movie Studio (zdecydowałem się na to bo na płytce są także efekty dźwiękowe). Jeśli tego nie posiadasz, polecam użyć darmowego windowsowego programu „Windows-Movie-Maker” czy też „Windows live movie maker” (dla windowsów wyższych niż xp). Poszukaj także „Windows Media Bonus Pack” jest to pakiet kilku darmowych efektów dźwiękowych itd.

PS: Dużo ludzi używa też programu Camtasia Studio (można w nim nagrywać ekran, no i modyfikować nagranie). Je jednak zdecydowałem się na Sony Movie Studio (kilka razy tańszy…) – brakuje w nim jednak możliwości nagrywania ekranu (nagrywam darmowym camstudio) ale innych funkcji jest jak dla mnie znacznie więcej (choć dla mniej dociekliwych,zapewne trudniejsze w obsłudze).