Dostałem ostatnio takie pytanie:

Siema, mam do Ciebie pytanie odnośnie pozycjonowania. Co(jaki program,strony) na dzień dzisiejszy polecasz do pozycjonowania. U siebie w ebooku piszesz o linkiseo. Czy na teraz na rok 2010 linkiseo jest również warte polecenia? Czy może jest jakaś lepsza opcja? Zastanawiałem się nad sprytne katalogowanie, ale chciałem najpierw spytać eksperta:)

Nie jest to pierwsze pytanie związane z pozycjonowaniem, które doszło do mnie na skrzynkę, wiele osób się zastanawia co obecnie działa… a działa to co zawsze działało systematyczność, unikalność i czas… Jeśli zaś chodzi o samo katalogowanie to kilka uwag poniżej:

Katalogowanie

O linkiseo już wspominałem, na dzień dzisiejszy to narzędzie posłużyć jedynie może do niewielkiej pomocy przy indeksowaniu mniej wartościowych stron. Widziałem też opinie, że linki tylko z qlwebów mogą zaszkodzić więc nie wiem czy na dzień dzisiejszy warto próbować – sam ostatnio nie wrzucałem tam nic.

Jeśli zaś chodzi o katalogowanie to warto, naprawdę warto to robić. Czy to ręcznie czy też przy pomocy programu sprytne katalogowanie, warto się do tego przyłożyć i robić systematycznie i z głową. Zwłaszcza, że pojawia się coraz więcej rozbudowanych katalogów umożliwiających dodanie szerszych opisów wraz z linkami do podstron.

Czy sam program Sprytne Katalogowanie polecam? Na pewno przyspiesza on nam pracę z katalogami – bardzo przydatne są te funkcje, ale nie wiele pomoże w systematyczności, co chyba najważniejsze w zdobywaniu linków! Nie pomoże też wiele w unikalności wpisów, bo co tu dużo nie mówić najlepiej mieć na każdy katalog unikalny tekst.

W sprawie unikalnego tekstu na każdy katalog to najlepiej skorzystać z jakiegoś miksera tekstów czy to wmontowanego przy adderze, czy też choćby tutaj. Posiedzieć napisać coś naprawdę długiego i miksować do bólu 🙂 Bo pisanie unikalnych tekstów na każdy katalog trochę mija się z celem zwłaszcza jeśli mamy jakieś może 30 do 50% szans, że link zostanie zaakceptowany a katalog będzie siedział w necie przez następny rok.

Kupowanie drobnych usług sposobem na systematyczność

W systematyczności zaś pomóc nam może co innego… na allegro, czy też w innych miejscach wiele ofert pt. dodam do 30 katalogów, napisze 10 artykułów i dodam do 10 stron preselpage. Ceny niewielkie, jakość różna – trzeba ich czasem przypilnować. Osobiście traktuje to jako doskonały sposób na gorsze dni w mojej systematyczności. Jak widzę, że dawno nic nie robiłem w kwestii pozycjonowania i nie mam obecnie czasu ani ochoty się tym zająć, staram się zlecić na szybko kilka drobnostek właśnie tym sposobem.

Płatne katalogi
W niektórych katalogach pojawia się opcja zapłacenia kilku zł za link, osobiście przyznam że staram się je omijać, przynajmniej dopóki mam inne katalogi. W tych innych katalogach czasem trzeba się bardziej postarać, nie napisać 200 a 500 znaków itd. ale to w sumie tylko na korzyść 🙂

Jak pilnować swojej systematyczności?

Tu pewnie każdy znajdzie swój pomysł, ja mogę tylko podsunąć i zaproponować wspomniane już kiedyś narzędzie mianowicie google alerts. Wpisałem tu sobie kilka nazw moich stron, i jeśli o jakiejś z nich przestaje otrzymywać wiadomości, znaczy tylko tyle, że najwyższy czas się zabrać za zdobywanie linków.