Uczymy się php… – kurs php

Tworząc strony pod programy partnerskie, wypada choć odrobinę umieć jakiś język do dynamicznego generowania stron. Czasem bardzo się przydaje do ułatwiania pracy, a w innych przypadkach staje się wręcz niezbędny.

Przykładowo ostatnio, wymyśliłem, że oszczędzę sobie trochę czasu i zamiast pogrubiać ręcznie pewne słowa w tekście, stworze sobie mały skrypt robiący to za mnie. Pogrubiając je, polepszam pozycjonowanie strony, wyszukiwarki podobno lubią pogrubione słowa kluczowe

W 5 minut napisałem mała funkcję automatycznie pogrubiającą na jednej z moich stron słowa kluczowe. Skrypt.zip – dosłownie kilka linijek kodu, a ułatwiło mi znacznie prace.

W ten oto sposób wypisuje sobie w pliku odpowiednie słowa, a następnie przepuszczam, cały tekst przez funkcję która pogrubia słowa kluczowe za mnie.

To tylko jeden z powodów dla którego, odrobina umiejętności programistycznych może się przydać.

Gdzie się nauczyć programować?

Ja wybrałem język PHP, który zdał mi się nadzwyczaj prosty i przystępny. A przynajmniej “tolerancyjny” na moją logikę myślenia, na tyle, że da się w nim zaimplementować to co sobie wymyślę w dosyć krótkim czasie.

Nauczyłem się jego podstaw, praktycznie tylko i wyłącznie korzystając z darmowych informacji dostępnych w internecie. Być może daleko mojej wiedzy, do wiedzy informatyka… ale wystarczająco jej, by poradzić sobie z prostymi skryptami.

Poniżej kilka przydatnych miejsc, z których korzystałem ucząc się (i nadal korzystam pisząc):

 • Kurs: programowanie w php – Krupiński – Chyba najlepsze na co może trafić początkujący. Pierwszym moim kontaktem z tym językiem programowania był właśnie ten kurs php. Zalecam na sam początek jego lekturę – być może niewiele zapamiętasz czytając, ale dowiesz się jakie możliwości ma język php.

 • Php.net – to strona, na którą zaglądam praktycznie za każdym razem, gdy próbuję coś napisać. Znajduję tu przede wszystkim składnie poszczególnych poleceń, funkcji jak i opisy praktycznego ich zastosowania (w komentarzach użytkowników).

 • Wyszukiwarki i Fora internetowe – Jak to już pisałem w swoim ebooku, jak czegoś nie wiesz, czasem warto zapytać innych 🙂 Tak więc szukając rozwiązania jakiegoś problemu, najpierw pytam wyszukiwarek, a jeżeli nic ciekawego nie znajdę pytam innych, zadając pytanie na jakimś forum związanym z programowaniem np. webhelp.pl

 • Gotowe skrypty – kolejnym sposobem nauki php, jest przyglądanie się i analiza gotowych skryptów. Przykładowo jeśli jakiś skrypt, robi to (lub coś podobnego) do tego co chciałbym uzyskać. Zaglądam do niego i patrze co i jak 🙂

No i to by było na tyle mojej nauki tego języka – na czytanie grubych książek o programowaniu w php nie miałem nigdy ochoty 🙂

Ostatnio jednakże z ciekawości zajrzałem do tego co napisał Damian Daszkiewicz w swojej książce PHP dla zielonych (php_dla_zielonych.pdf) i muszę przyznać, że gdybym jakiś czas temu zajrzał do niej to warto by było wydać te 8,91 zł 🙂 Książka ta oprócz samych podstaw php, zawiera jeszcze coś bardzo przydatnego w programowaniu, a więc opis korzystania z bazy danych i crona. W sumie rzecz biorąc zawiera prawie wszystko to z czego korzystałem w mojej małej karierze programisty amatora zajmującego sie programami partnerskimi 😉

This entry was posted on piątek, 26 października, 2007 at 10:04 am and is filed under Php, Techniki internetowe. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

6 komentarzy to “Uczymy się php… – kurs php”

 1. sagittariuspl pisze:

  ja pierwszą książkę na temat programowania php kupiłem już jak umiałem co nie co napisać w php. i powiem szczerze – szkoda tych 100 zł 😉 to co jest w php.net, jezeli tylko znasz angielski jest zupełnie wystarczające. do tego w razie potrzeby lektura forum.php.pl i już możesz dużo zrobić sam w tym języku

 2. precelik pisze:

  Ja najpierw napisałem strone w php (katalog stron) przy pomocy php.net i tego wspomaniego kursu, a dopiero potem widziałem książki w księgarniach i bibliotece na uczelni. Też nie widziałem tam wiele więcej… dlatego do tej pory takowej nie mam.

  Jedna mi się może rzuciła w oczy, gdzie było krok po kroku jak zrobić sklep internetowy. Ale poza samym schematem “myślenia programistycznego” nie było tam wiele nowego.

 3. […] Wybrałem to drugie Tu pomogła mi mała znajomość php. Zrobiłem mały skrypcik, który zamiast normalnego kanału RSS, wyświetla dla zadanych adresów IP coś innego […]

 4. A ja wolę dobrą książkę do nauki PHP. Sam manual wiele nie daje. Owszem, dowiem się za pomocą jakiej instrukcji coś tam zrobić, albo jak nie znam jakiejś instrukcji to szybko w manualu sprawdę, ale w dobrej książce autor dzieli się doświadczeniem. Opisze na co zwrócić uwagę, w jaki sposób napisać jakiś większy program, jakich pułapek unikać.

  Taka wiedza jest najcenniejsza. Sam czasami nie doczytałem jakiejś książki a później coś robiłem. Po roku przypomniałem sobie o jakiejś książce i jak na talerzyku były tam podane mądre porady do których ja sam musiałem dojść (metodą prób i błedów), bo byłem zbyt leniwy, aby skończyć książkę 😉

 5. Zen Vantalye pisze:

  A ja umiałem dobrze php i html a potem zdobyłem książki o tym o php i html .O htmlu za to że wypożyczyłem książce w bibliotece szkolnej to dostałem zakaz wypożyczania ksiażek.

 6. zbyczynski pisze:

  a ja jestem zielony w tym gownie zrobilem stronke twoja-klasa.pl mowie wam wymaiata..jetdsesm pro w hrtl i hph

Leave a Reply