Przeglądam właśnie różne znane blogi i zastanawiam co tak w zasadzie jest głównym czynnikiem, który pozwala się wybić niektórym blogom spośród milionów innych… poniżej moje małe wnioski.

Zacznijmy od rzeczy najprostszych… najpierw zadałem sobie kilka pytań:1. Czy sukces bloga można osiągnąć przez jego wypozycjonowanie w wyszukiwarkach?

Odpowiedź jest raczej oczywista… NIE. Przy niektórych blogach, nawet nie widzę prób pozycjonowania, a niektórzy blogerzy otwarcie przyznają, że nic z blogiem w tym względzie nie robili (przynajmniej nie świadomie). Co nie znaczy, ze ich blogi nie widnieją w wyszukiwarkach… owszem widnieją ale zawdzięczają to pozycjonowaniu naturalnemu – nie zawsze świadomemu. Tak więc wniosek prosty… dobra pozycja w google nie gwarantuje sukcesu bloga.2. Czy sukces bloga zależy od tego gdzie blogujemy?

Czy to jest WordPress, czy też jakiś darmowy system blogowy… Mamy praktycznie taką samą szanse na osiągniecie sukcesu. Wśród blogów z top100 technorati spora część, znajduje się na własnych domenach (oparte na przeróżnych skryptach), ale są też takie na ogólnodostępnych systemach. W polskiej blogosferze podobnie, spora część korzysta z jakiegoś skryptu, ale te oparte na darmowych narzędziach też całkiem ładnie siedzą… np blogi na blox.pl – gdzie znajduje się choćby kominek czy też zjadaczka reklam.

Swoją drogą tak przeglądając te blogi, nie przychodzi mi też do głowy żadna teoria o powiązaniu sukcesu bloga z jego szatą graficzną (którą swoja drogą niektórzy blogerzy często zmieniają)… czy też z umieszczeniem obrazków filmików, aczkolwiek to pewnie pomaga, nie jest to jednak koniecznym czynnikiem sukcesu.3. Czy sukces bloga można osiągnąć dobierając odpowiedni temat bloga?

Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmiała by tak, większość blogów z topowych miejsc w rankingach miałaby ten sam temat… tak jednak nie jest. Jest sporo blogów o polityce, sporcie i o nowinkach technicznych ale są też inne, nie widać specjalnie by była to jakaś reguła. Wybór tematu bloga też zatem nie jest czynnikiem kluczowym sukcesu. Ważne jednak by po wyborze tematu trzymać się go… nie skacząc z kwiatka na kwiatek.

Dobrze to ujął Angus McLeod w swojej książce:

(…)Żaden pomysł nie jest za mało ważnym za głupi, za pretensjonalny, jeśli tylko sprawisz, by Twój blog stał się dla pewnej grupy ludzi wartościowym źródłem informacji.(…)Każdy blog, który odniósł sukces, ma swoją określoną tematykę – coś o czym mówi przede wszystkim.4. Czy może sukces bloga zależy od postaci blogującego?

Nie pozycja w wyszukiwarce, nie temat bloga… to może postać blogera? Czy sukces bloga zależy od tego, że blog jest prowadzony przez kogoś znanego, przez jakiegoś eksperta? Owszem, może w niektórych przypadkach, ale nie jest to warunek konieczny… Przecież sporo osób stało się znanymi już blogując…

To może więc inaczej, może ktoś po prostu ma jakiś dar do blogowania i to jest głównym czynnikiem sukcesu bloga? Odpowiedzieć sobie muszę po raz kolejny NIE, nie jest to warunkiem koniecznym, przyglądam się różnym popularnym blogom, wśród nich są np. takie prowadzone przez kilka osób… (są nawet takie w którym płacą ludziom za pisanie postów) czy to jakiś cud, że akurat tu zebrało się te kilka osób z darem blogowania, a gdzie indziej ludzie nie mają tego daru? – no właśnie wątpię w to…

Wśród tych popularnych blogów są też takie, w których autor nie za wiele ma do powiedzenia… pozwalając mówić czytelnikom czy też swojej wnikliwość w poszukiwaniu linków, zdjęć, filmików, nowości…5. Czy dopuszczenie komercji na blogu… ma jakiś wpływ?

Co jakiś czas wybiega na blogach dyskusja czy blogger wogóle może zarabiać na blogu…(tu kilka z nich – czytaj najlepiej wraz z komentarzami, bo opinie są przeróżne 1, 2, 3, 4). Z tego co jednak patrze to tylko i wyłącznie dyskusja, pieniądze z blogów płyną na całego czy to bezpośrednio, czy też pośrednio. Blogowanie to nie tylko pasja, ale i też dla tych najlepszych blogerów źródło dodatkowego dochodu (przynajmniej u nas), w anglojęzycznym internecie nieraz źródło utrzymania. Są pewnie i tacy, którzy stronią się od reklam… ale wątpię by miało to jakiś większy wpływ na sukces ichniejszego bloga.Jeśli nie powyższe to co?

No właśnie co? Czy da się wogóle wyznaczyć jakiś jeden główny czynnik sprawiający, że dany blog osiągnął sukces? Zapewne w niektórych przypadkach to właśnie pomysł czy też osoba prowadząca blog była głównym czynnikiem sukcesu… ale jak pisałem nie ma tu reguły… co zatem?

Przeglądam właśnie książkę Blogi od A do… sławy i pieniędzy, szukam jakiejś jednej złotej wskazówki… nie ma… wypisałem sobie jedynie kilka zagadnień, które zdały mi się najważniejsze:


  • Wnikliwość, oryginalność i dokładność – tych cech masz być dostawcą dla czytelnika.
  • Współpraca z innymi blogerami, stronami – komentowanie wpisów, nawiązywanie dyskusji we własnych wpisach, linkowanie do nich – w konsekwencji wymiana czytelnikami.
  • Głos czytelników… niech oni też tworzą treść Twojego bloga, wtedy uznają, że jest to też ich blog.
  • Blog ma skłaniać czytelników przede wszystkim do późniejszego nań wracania.Takie niby ogólniki… ale przyznam szczerzę, że dotychczas chyba trochę źle do blogowania podchodziłem, bo jak widać w przypadku blogów to nie pomysł, nie pozycjonowanie jak i nie wygląd są warunkiem sukcesu…

PS: Postaram się w najbliższym czasie drążyć temat dalej – by nie przegapić zapisz się na kanał RSS. Będziesz zawsze na bieżąco.