A ja ciągle o tych ministronach pod wyszukiwarki… ale ciągle o nie ktoś pyta. Zajrzałem dziś na stronę Tobiasza pizza na wynos – wszystko niby fajnie, ale jest jeden mały zonk.

Tobiasz stworzył na tej ministronie podstrony.

Po co tworzymy podstrony na ministronie? Zdaje się po to by je też pozycjonować, lub też po to by pomogły one stronie głównej w osiągnięciu wyższej pozycji.

Na tej stronie jednak nie osiągnie Tobiasz Swojego celu z podstronami, a to z prostego względu. Umieścił na niej skrypty wyświetlające linki z systemów wymiany linków… a tym samym wystarczająco osłabił linki wewnętrzne z podstron… (zaraz je usunie mam nadzieję, więc już ich możesz nie zobaczyć).

W każdym razie – Trzeba w tym miejscu pamiętać o jednej małej zasadzie: Im więcej linków mamy na stronie tym mniejszą siłę (moc) ma każdy z nich. Tobiasz dodając kolejne systemowe linki do strony osłabił linki z i do podstron.



Gdzie zatem się opłaca wstawić systemy wymiany linków?

Widzę tu w sumie dwa wyjścia:

  • Na stronach, które mają dużą ilość podstron (forum, katalog, ogłoszenia itd.).
  • W miejscach gdzie nie zależy nam specjalnie na pozycji, przykładowo prywatny blog jasia.

Nawet nie wiem czy nie ograniczyć się tylko do pierwszego. Podam tu mały przykład, dodałem do linkorna mniej więcej w tym samym czasie dwie strony z takim samym PR. Jedna to blog, gdzie pisze coś od serca od czasu do czasu, trudzę się i pocę by coś stworzyć. Druga to postawiona na szybko tablica ogłoszeń, do której zaglądam od czasu do czasu sprawdzić, czy nikt za bardzo spamem jej nie przyozdobił.

Z bloga mam 300 punktów, a z tablicy ogłoszeń 4500. Podobne proporcje na podobnych stronach zaobserwowałem w linkme, w innych systemach zapewne też tak będzie…

A sprawa jest bardzo prosta. W takich systemach wymiany linków w sumie podstawą jest ilość linków… co wynika bezpośrednio z ilości podstron.



Wniosek…

Nie zdobywaj punktów w systemach wymiany linków na wszystkich swoich stronach, a już w szczególności nie na ministronach, które mają po kilka podstron. Lepiej w tym celu postawić jakiś katalog, tablice ogłoszeń, forum czy też choć sklep w 5 minut z escpartners z dużą ilością 'samotworzących’ sie podstron.