Pytanie od Marcina: Gdy umieszczam kilka firm na stronie i układając tekst w taki sposób że wymieniam nazwę firmy, umieszczam baner, link tekstowy do produktu, czy opis to muszę podawać gdzieś na stronie informację że wymienione nazwy firm które użyłem na stronie są własnością tych firm?

Na wstępie powiem, ze nie jestem prawnikiem, mogę tylko powiedzieć jak to wygląda w praktyce.

Działasz w imieniu firmy i wiąże Cię mowa z każdą firmą na podstawie której możesz ją promować i uzyskiwać z tego dochody. Jak się domyślam nie działasz jako konkurencja dla danej firmy tylko jako partner i działasz przy użyciu udostępnionych przez firmę materiałów.

W regulaminach pp jest przeważnie info o konieczności dbania o „dobre imię firmy”, jeżeli dbasz o to imię… to bym się niczym nie przejmował. W każdym razie w regulaminach jest też zastrzeżenie, że Twój klient może zweryfikować działania partnerów, jeśli więc obawiasz się, że czegoś nie można, możesz zawsze napisać prośbę do danej firmy o weryfikacje działań.

Widziałem kilka ewidentnych działań marketingowych z wykorzystaniem nazwy firmy, przeważnie firma nic sobie z tego nie robiła, jedyny moment kiedy czasem dana firma ma zastrzeżenia do działań partnerów to używanie nazwy firmy jako słowo kluczowe w adwords (tu najczęściej się firmy nie zgadzają i zabraniają takich działań, bo jakby nie było dolicza to prowizje do zamówień stałych klientów, których firma sama zdobyła), czy też w nazwie domeny.

Ale obawiam się że w żadnym z tych przypadków (o ile nie były w regulaminie) nie miałoby to zasadności. Bo nawet jeśli byś używał takiej samej nazwy w nazwie domeny to i tak zapewne nie prowadziłbyś działalności konkurencyjnej, czy też szkodliwej do danej działalności (mogą istnieć np. dwie firmy o nazwie ZłoteMyśli, jedna jest wydawnictwem, druga np. producentem ciasteczek z napisem). Kiedyś widziałem wypowiedź właścicieli jednego z pp na temat użycia nazwy w domenie (tylko z inną końcówką), niby by się mógł o coś 'szczępić’ w praktyce jednak i on an tym zarabia więc nawet był z tego zadowlony.

PS1: To nie jest interpretacja prawna, jedynie moje przemyślenia i obserwacje, jeśli ktoś zna się a tym lepiej proszę o komentarz z poprawną odpowiedzią.

PS2: Dla świętego spokoju jeśli chcesz umieść w regulaminie strony zapis o tym, ze znaki i nazwy firmy nie są twoja własnością i każdy z nich należy do innej firmy.