Tak się zajawiłem całą akcja otwieramy.pl, że jedyne co zauważyłem, to to że pojawiły się takie banerki – zakładki na wielu stronach. Już je kiedyś widziałem, ale dziś dopiero decydowałem się użyć 🙂 Przeglądając zachodnie strony, można je było już od jakiegoś czasu spotkać – zapewne cieszą się większą skutecznością niż zwykłe banery ;P

Zabieram się więc do roboty.

Na sam początek, potrzebny mi będzie nietypowy, bo przeźroczysty obrazek. Ja takie rzeczy robię w GIMP’pie (darmowy rozbudowany program do tworzenia grafiki).

Po uruchomieniu programu GIMP i utworzeniu nowego pliku, z menu okna, wybieram warstwy i kasuję tło. Tworzę w to miejsce nową przeźroczystą warstwę, która to z kolei przeznaczona jest na moje arcydzieło. Stworzyłem i zapisałem dzieło (o ile można to tak nazwać), rzecz jasna do formatu „.gif” obsługującego przeźroczystość. Wyszło coś takiego:

baner-rog.gif

Teraz mamy kolejny krok, co zrobić, by ten baner wyświetlał się w rogu? Przejrzałem kilka źródeł stron, jak to mają rozwiązane, jak i strony internetowe o tworzeniu stron www. I chyba najprostszym sposobem, jest stworzenie odpowiedniego stylu CSS do hiperłącza 🙂

Przykładowo taki:

style="display: block;height: 200px;width: 200px; position: absolute;left: 0;top: 0;background: url(url do obrazka) no-repeat;text-decoration: none"