Dziś zajrzałem na blog Krzysztofa, a tam wpis sprzed kilku tygodni o własnej firmie. Sam takową założyłem i nie żałuję – warto było! Zrobiłem to w sumie zaraz po studiach – te skończyłem, na etat się nie paliłem, na bezrobocie mnie nie dadzą bo mam zyski z programów partnerskich. Wziąłem więc opcje samozatrudnienia – własnej firmy, obecnie prowadzę takową już prawie półtora roku.

Z czym to się wiąże… zacznę może od Wad (głównie opłat), bo te pewnie mogą zainteresować:

 • Koszt założenia – Założenie firmy – urząd miasta 100, rejestracja VAT 170 zł
 • Czas – Trochę czasu – chyba ze waszym mieście jest coś takiego jak w Krakowie, gdzie wszystko jest na miejscu.
 • Rozliczenia – Księgowy 100 zł (122) /miesiąc
 • ZUS – ZUS to około 300 zł/miesiąc (przez pierwsze dwa lata prowadzenia firmy)
 • W niektórych programach partnerskich (np. FTS) wypłacana kwota jest kwotą brutto… (niektórzy chyba nie za bardzo wiedza co to jest VAT i przedsiębiorcom płaca mniej niż osobom fizycznym – można więc trochę mniej zarobić).

No, a teraz to lepsze – korzyści:

 • Działasz bardziej legalnie…, działanie w programach partnerskich bez firmy tak nie do końca można podciągnąć pod umowę dzieło… (wedle ustawy: „Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność (…) wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły” – to co ja robie obecnie jest raczej ciągłe i można by to nazwać nawet zorganizowanym)
 • Księgowy pracuje – Zacznę od tego za co płacę, weźmy więc przykładowo tego mojego księgowego (aż go podlinkuje bo jestem zadowolony) – robią wszystkie pity i deklaracje za mnie, poza tym odpowiadają za błędy (w teorii ja odpowiadam, ale oni są ubezpieczeni i schodzi na nich). Poza tym, za tą stówkę mam do kogo zadzwonić i się popytać co i jak zamiast szukać godzinami po internecie… Ogólnie rzecz biorąc jestem zadowolony. Mam znacznie mniej rzeczy na głowie, są jakby to powiedzieć dodatkowym wsparciem w kontakcie z Urzędami.
 • Korzyści z ZUS – Opłacając ZUS.. wiadomo mam przynajmniej ubezpieczenie zdrowotne w naszej służbie zdrowia, można pogotowie wezwać itd. No a ponadto opłacając chorobowe, można liczyć na zasiłek chorobowy, rehabilitacyjny, opiekuńczy, macierzyński itd.
 • Opłaty motywują – ZUS i księgowy to taki dodatkowy motywator…
 • Fakturki i większe możliwości współpracy – Fakturki zamiast umów – Umowy też można tworzyć.. ale nie zawsze trzeba… Zwyczajnie wystawiam i dostaję fakturki, które potem zanoszę do księgowego. Daje to praktycznie nieograniczone pole do współpracy z KAŻDYM. Przykładowo nie muszę się już zastanawiać na jakiej zasadzie sprzedać komuś linki, wysłać mailing, czy wystawić baner – wystawiam fakturkę i po sprawie. Daje to naprawdę SPORE ułatwienie, jak i możliwość dodatkowych zysków. Przykładowo sprzedajesz komuś mailing/baner i nie zastanawiasz się nad jego skutecznością a kasa jest… itd.
 • Rozliczanie podatków – dajmy na to komputer kosztuje 2000 zł… w praktyce jednak jest to dla Ciebie 1639,34 zł bo Vat sobie odliczysz. A jakby tego było mało nie zapłacisz też podatku od tej kwoty bo jest to Twoim kosztem, komputer za 2000 zł kosztuje Ciebie 1344,26 zł. I tak jak ten przykładowy komputer kosztują się: domeny, serwery, opłaty za telefon, internet itd.
 • Możesz zająć się tym co lubisz :) Możesz zacząć sam oferować swoje usługi, dostęp do serwisu, możesz założyć własny sklep itd. Sam ostatnio jak miałem „małą depresje” i na skutek zwichrowanego myślenia kilka miesięcy przerwy miałem… Zająłem się więc czymś bez wysiłku mózgowego – wytwarzaniem biżuterii, a jako, że nie miałem co z tym zrobić wrzuciłem do sklepu 😛 I tak w zasadzie z dnia na dzień powstał mój sklep z biżuterią a jak tak dalej pójdzie chyba zatrudnię kogoś do jej wytwarzania. W każdym razie pomysł zrealizowałem w sumie z dnia na dzień (trzeba było tylko krótkiej wizyty w urzędzie i 50 zł za zmianę w liście PKD):P

Poniżej moje przybliżone wyliczenia na szybko dla przykładowych 3000 zł, widzę w nich kilka niedopatrzeń…. (u pani z rachunkowości bym oblał) nie są więc one wyrocznią, ale przybliżoną wartością.

Przykład, nie prowadzisz firmy:
Dostajesz 3000 zł, odliczasz od tego 20% kosztów i płacisz 18% podatku – 432 zł. Dostajesz 2568 zł.

Przykład, prowadzisz firmę:
Dostajesz 3660 zł (z Vat), odliczasz koszty (około 422 = ZUS + księgowy). Pozostaje Ci więc 3238 zł i teraz od tego trzeba zapłacić resztę VAT 638 zł (22 zł już było dla księgowego) i od reszty odliczyć podatek, zostaje 2132.

W przypadku firmy masz mniej o 436 zł. Teraz tylko pytanie ile masz wydatków na działalność gospodarczą?

W koszty firmy, możesz wliczać wydatki takie jak wynajem pomieszczenia (lub część czynszu/rachunków przeznaczona na działalność), książki, szkolenia, znaczki, komputer, internet, telefon, bilety, wydawtki na reklamę (np. adwordsy), wydatki za dostęp do usług internetowych (np. ekademia), wydatki na usługi (np. implebot), programy (np. fump), można też siebie wysyłać na delegacje, domeny, hostingi, jak i inne cuda – byle umieć udowodnić, ze było to przeznaczone na działalność firmy itd.

I jeżeli w tym wypadku wynoszą one około 1330 zł (240 zł vat+196 podatek= 436 zł), wyszedłbyś na zero, mając inne korzyści z funkcjonowania firmy. W każdym razie jeśli zarabiasz na programach partnerskich i masz zamiar się rozwijać i inwestować w siebie rozszerzać działalność o nowe rzeczy, założenie firmy jest jak najbardziej na miejscu – bo te inwestycje w siebie często można wrzucić w koszty. Fakt jest faktem, nie ma tu kosztów podobnych do jakiejś firmy produkcyjnej, są za to inne związane z działalnością.

PS: Za wszelakie błędy i wypaczenia w powyższych obliczeniach proszę o wybaczenie 😛 – starałem się, wyszło tak „na oko”.