“Pisze do mnie Ikea, Rossman, Pizza Hut…”

Byłem raz z pewnym towarzystwem przy piwie. I tak od słowa do słowa, najstarszy człowiek jaki tam był zaczął jakąś historię opowiadać, opatrzając mniej więcej takim wstępem:

Jak będziecie w moim wieku, to pewnie zauważycie, że na ludzi nie działają takie hasła jak zróbmy coś, zrób coś. Dlatego więc ten dziadek o którym wspominałem powiedział “Ja idę dziś tam a tam” i wtedy wszyscy z nim poszli. Ale gdyby powiedział “chodźmy tam dziś” pewnie by się nikomu nie chciało…

apteka

Rzecz jasna, wiedzę zdobytą przy piwku od razu zacząłem wykorzystywać. Przykładowo z tych względów nie wspomniałem wiele o czytelniku opisując historyjkę o oporniku w artykule Jak opornik to opornik… – dlaczego czytać książki?, opisałem tam doświadczenia swoje i krowy. Umysłu nie obchodzi czy piszę o sobie, czy pisze o krowie – doświadczenie jest doświadczeniem, a właśnie doświadczenie chciałem przekazać. A artykuł taki zadziała znacznie lepiej niż jakieś hasło promocyjne pt. “czytaj książki”. Gdybym pisał wprost do czytelnika “czytajmy książki” – czytelnik mógłby się poczuć zaatakowany… i uciec ode mnie.

Strzelnica reklamowa…

Powiedz – jak się czujesz, gdy każdy dookoła chce Ci coś sprzedać? – ja się czuję nie najlepiej… a już na pewno w momencie kiedy nie mam zamiaru niczego kupować. Stąd właśnie dlatego, tworzę strony w dwóch różnych kierunkach.

Strony przez siebie tworzone mógłbym podzielić na dwa rodzaje, jedne to takie przykładowo ministrony, które służą szybkiej sprzedaży – klient trafia bo szuka, więc kupuje.

Drugie to takie jak ten serwis o e-biznesie, gdzie człowiek trafia, nie w celu kupienia czegoś… ale w celu dowiedzenia się czegoś. A przy okazji… od czasu do czasu mogę wzbudzić gdzieniegdzie ciekawość czytelnika jakimś nowym produktem, czy też usługą.

Dwie drogi w marketingu

To są właśnie dwie różne drogi jakimi idę w swoich działaniach. Jedna droga szybka i działająca na krótką metę to tzw. performance marketing. Służy praktycznie tylko i wyłącznie sprowokowaniu natychmiastowej akcji (sprzedaż, zapis na newsletter itd.). W tym celu tworzę ministrony, kupuję gdzieś reklamy, wysyłam mailing sprzedażowy itd.

Druga droga to tzw. branding, a więc długotrwałe budowanie świadomości potencjalnego klienta o istnieniu danego serwisu. Tak by w przypadku, gdy się ktoś na coś sam zdecyduje, wiedział gdzie zajrzeć. Przykładowo pomagam w ten sposób Kindze Mądry promować usługę TAO.pl. Wspominam o tym serwisie gdzieniegdzie w artykułach, budując tym samym świadomość istnienia serwisu. A jak komuś się kiedyś zechce umieścić ogłoszenie prasowe w gazecie, będzie wiedział gdzie zajrzeć – w ten oto sposób, nie muszę niczego sprzedawać by sprzedać.

PS: Apropo tej historyjki co przy piwie usłyszałem, czy zauwazyłeś że w tym artykule piszę o sobie? A to tylko dlatego, że dla Twojej pamięci, nie ważne jest o kim piszę, ważne są doświadczenia i logiczny ciąg zdarzeń.

This entry was posted on sobota, 17 lutego, 2007 at 1:29 pm and is filed under Inne, Pisanie-copywriting. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

4 komentarze to ““Pisze do mnie Ikea, Rossman, Pizza Hut…””

 1. Łukasz J. pisze:

  Fajna i ciekawa droga (w zasadzie dwie;) A czy możesz zdradzić, która jest bardziej dochodowa? Czy lepiej tworzyć ministrony i skupić się na doraźnych dochodach, czy mieć jeden konkretny serwis i starać się na nim zarabiać?

 2. precelik pisze:

  Witaj,
  To rzecz jasna wszytsko zależy. Robienie jednego dużego serwisu jest długotrwałe – ale znacznie bardizej stabilne i pewne. Bo się tym człowiek zajmuje..coś tam dłubie poprawia.

  Jednak obserwuje wielu takich którzy zaczynają z wielkimi ambicjami i na tym kończą… zrobią fragment portalu nic nie zarobią przez 3 miesiące i sobie w tym momencie odpuszczają.

  Dlatego nakłaniam najpierw do prostych spraw, takich jak ministrona, bo na nich mozna szybciej zarobić. I przekonać się że to działa. Przeciętnie na ministronie nie zarobisz wiele, ale coś zarobisz i jest to prawie że pewne tym sposobem.

  https://pp.ministrona.pl/ministronka-pod-wybrana-ksiazke/ – 4 się już sprzedały o rozwodzie i alimentach

  https://pp.ministrona.pl/wykorzystac-szczegoliki/- 3 się już sprzedały o wspólnotach mieszkaniowych

  noi sprzedaje się dalej.

  Znacznie wiecej na pp zarobiłem na konkretnym serwisie, ale na konkretnym serwisie na efekty znacznie dłużej czekałem. A czekanie to praktycznie jedyna rzecz która ludzi od pp odgania.

  Dodatkowo konkretny serwis ma to do siebie, że dizęki konkretnemu serwisowi, wiesz kto Ja, ja wiem kto Ty 🙂 – To jest wielki plus, gdybym rok temu wystartował z takim blogiem pewnie by wiele osób go olało 🙂 Na ministronach, zlecaniu reklam itd, nikt by nie wiedział kto ja.

 3. Daniel Rydel pisze:

  Ciekawe jest też, to, że mało osób potrafi czytać bez dialogu wewnętrznego. Przy szybkim i fotograficznym czytaniu nie można w myślach “powtarzać sobie” czytanego tekstu. To powtarzanie wynieśliśmy ze szkoły, czytając na głos i prawdą jest, że tak naprawdę zwalnia to nam proces czytania, bo nie możemy robić tego szybciej niż nasz dialog wewnętrzny w głowie.

  Dlaczego o tym piszę? Bo ludzie czytając tekst np. “Ja idę spać” powtarzają to sobie w głowie, w myślach. Coś jak autosugestia 🙂

  Zieew.

 4. pizza kraków pisze:

  widze, ze to moga byc skuteczne sposoby wplywania na inne osoby

Leave a Reply