Mam dwóch znajomych, którzy od kilku miesięcy zbierają się za założenie strony… i rozpoczęcie zarabiania w internecie na niej. Obaj planuja zrobić coś o sukcesie, rozwoju osobistym… coś wzorowanego na osiągaczu.

Z Piotrem zacząłem o tym rozmawiać jeszcze w starym roku… Michał wspomniał mi o tym dopiero kilka miesięcy temu.

Wczoraj zapytałem Michała na gg jak tam jego strona… no nijak jeszcze jej nie ma – stwierdził tylko ze mysli coś o joomli 🙂

Myślą i myślą o tej stronie, a strony nie ma…

I tu chwyciłem się za głowę…

manipulacja.jpgPrzecierz ja też myślę o nowej stronie… no może nie od kilku miesięcy, ale od kilku tygodni!- nawet domenę już zarejestrowałem – a strony dalej nie widać!

A chwyciłem się za głowę bo… – cały mój sukces w pp polega na tym, że mniej myślę a więcej robię! – a tu coś złego się ze mną dzieje – rozmyślam… a nie powiniem.

Była godzina 13:00 – do wieczora już miałem gotową stronę (praktycznie cały wortalik), dziś rano jeszcze tylko hosting aktywowałem pod nią nowy – i gitara (jak to kiepski zwykł mówić).

Manipulant.pl – krok po kroku

 • Pomysł na stronę: O tym skąd się wziął na ta stronę pomysł, możesz poczytać tutaj.
 • Domena: Tutaj co do domeny mam taką jedną myśl – nie myśl o tym za długo, jak na jakąś nazwę wpadniesz rejestruj – bo szkoda czasu. Wbrew temu co piszą, że ważna jest nazwa itd. praktyka dowodzi jednak, że każdą nazwę da się wypozycjonować, choćby wspomniany już dziś osiagacz.info
 • Hosting: Tutaj radzę na sam początek wybrać coś taniego i działającego, jak choćby webd.pl (na webd jest ten blog który właśnie czytasz).
 • CMS: Wgrywamy WordPressa, no przynajmniej ja wgrałem, są tacy co wola joomle i inne tym podobne. Mi jednak upodobał sie wordpress ze względu na swą prostotę i prostą logikę konstrukcji (w kilka minut pojąłem o co biega, w joomli mi znacznie gorzej szło).
 • Dostosować CMS: Wgrałem jeszcze 3 pluginy do wordpressa: Meta Tag Generator 1.1 (do robienia meta tagów), Related Posts (do robienia listy podobnych artykułów pod artykułami) no i Akismet (antyspam).
 • Skórka: Szukamy ładnej i prostej do modyfikacji skórki, ja znalazłem SandBoxa.
 • Grafika – przystrajanie: Teoretycznie ten punkt można pominąć, ale w praktyce daje on wiele satysfakcji 🙂 No i niestety zajmuje dużo czasu. W kazdym razie wziąłem w obroty GIMP-a i kilka fotek z sxc.hu (z odpowiednimi licencjami + ewentualny kontakt z autorem). Puściłem jeden gradient, na nim jakieś napisy, jak i znalazłem jeszcze opcje rysowania kółek i robienia cienia no i wyszło co wyszło (dużo więcej opcji w Gimpie nie znam :P).

  Najgorsze było to wszystko do tej skórki powrzucać, bo ta skórka nie na tabelkach, ale na DIV-ach i CSS-ie (Ci ludzie kochają mi zycie utrudniać, tabelki były proste i działały wszedzie tak samo, a ten CSS działa jak mu się żywnie podoba – w zależności od przeglądarki), no ale metodą prób, błędów i google search sobie poradziłem.

 • Treść: Na sam poczatek rzecz jasna artelis.pl, artykularnia.pl,fragmenty ebooków z zm ostatnio doszły do tego także filmiki video. W przyszłości planuje jeszcze dołożyć opisy książek papierowych z jakiegoś pp księgarni.

  O treści własnej też pomyślę – ale to za jakiś czas, jak mnie wena twórcza najdzie 🙂

  Acha treści zdobię obrazkami z sxc.hu, by to wszystko jakoś takoś wyglądało 🙂

 • Biuletyn: Zakładam biuletyn na freebocie – nie będą się przeca przemęczał i szukał jakiegoś skryptu!
 • Pozycjonujemy: Wrzucam na szybko 5 wpisów dziennie na linkiseo. Wpisuje także kanał RSS do katalgów RSS. Bawię się też w google sitemaps, wrzuciłem tam link do kanału RSS zamiast do mapy strony… bo mi się nie chce jej robić, jakoś zadziałało 🙂

Tym samym w niecały dzień zrobiłem to… co planuje zrobić od dwóch tygodni, Michał od kilku miesięcy, a Piotr od ponad pół roku 🙂

Proste? – nic więcej nie trzeba by strona działała w ramach pp. No nic więcej poza jej aktualizacją od czasu do czasu, no i rzecz jasna dodaniem reklam, czym się dziś zająłem 🙂

Odpowiem teraz na pytanie:
Ile dni trzeba by zrobić wortalik?
Odpowiedź: kilka miesięcy, lat rozmyślania i jeden dzień intensywnej pracy!