Jak zrobić własny szablon CSS?

Szukałem ostatnio jakiegoś sposobu na stworzenie własnego szablonu CSS – nigdy się specjalnie do tego nie przykładałem uważając to za zbędna wiedzę (wyniki googlowania na hasło ‘free css templates’ – trochę demotywują do zapoznawania się z tą wiedza). W każdym jednak razie teraz jednak jakby nie było musiałem trochę nad stylami posiedzieć, a co z tym idzie trochę się z nimi bliżej zapoznać.

By wykorzystać zdobytą wiedzę, postanowiłem, że kolejne strony postaram się robić na własnych szablonach… kolekcje własnych zdjęć mam całkiem sporą, trzeba to jakoś wykorzystać. Zacząłem szukać jakiegoś narzędzia, które by mi pomogło w w tworzeniu szablonów CSS (grafiką zajmie się GIMP – jak się trochę więcej w nim robi okazuje się całkiem użyteczny). Policzenie tych wszystkich odstępów, marginesów to jakaś dla mnie czarna magia… zawsze była. By zgrać elementy na stronie ustawiałem najpierw dla divów odpowiednie tła bym je jakoś widzieć a następnie patrzyłem jak to wygląda w całości…

No ale to strasznie mozolne i nie do końca łatwe…

Zacząłem szukać w internecie szybko trafiłem na strony z podstawowymi layoutami np. tutaj czy też tutaj.. no i jakby nie było szybko też zacząłem podpatrywać i rozgryzać kody już gotowych stron… nadal jednak mozolna robota…

Googlam dalej tym razem pod hasła związane z WYSWIG i CSS (edytory graficzne stron), może w jakimś edytorze da się zrobić cały wygląd w CSS. Znalazłem poradę jednej osoby by radzić sobie pluginem do firefoxa Web Developer. Nawet instalować nie musiałem bo już dawno zainstalowany, wystarczy wybrać z menu polecenie edytuj CSS, a już mamy proste narzędzie do podglądu i edycji styli css w jednym oknie widząc jednocześnie zmieniającą się stronę. Bez tego ani rusz z zabawą stylami… no chyba że bardzo małymi kroczkami…

Jak już tak zacząłem bawić się tym narzędziem, zaraz potem przypadkiem odkryłem coś równie dobrego jak nie lepszego preinstalowanego razem z moją ulubioną operą. Nie wiem gdzie się to dotychczas ukrywało że tego nie widziałem… aż wstyd bo to żadna nowinka. W każdym razie obecna wersja opery (i wcześniejsze podobno też) ma coś takiego jak Opera Dragonfly. Wystarczy prawy przycisk i wybrać ‘przegląd elementu’ by uruchomić dwa dodatkowe okienka podglądu i edycji kodu html i CSS. Ma jeszcze kilka innych właściwości jak np. podgląd cookies, sesji itd.

Nie wiem gdzie to się uchowało przede mną, ale lepiej to znaleźć teraz niż wcale 🙂

Po co mi ten szablon?

Mam nadzieję że teraz w końcu uda się wykorzystać jakiś własny szablonik do pomocy w pozycjonownaiu co juz od dłuższego czasu miałem w planach 🙂 Bo jakby nie było autorski link w stopce rozprzestrzeniający się po kilku stronach internetowych w kilku domenach musi robić swoje 🙂

This entry was posted on piątek, 28 maja, 2010 at 9:21 pm and is filed under Pozycjonowanie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

9 komentarzy to “Jak zrobić własny szablon CSS?”

 1. xmen pisze:

  Udostępnianie szablonów to świetna rzecz, która przynosi profity na długi czas. W 2006 zrobiłem szablon do phpBB by Przemo i do dzisiaj udaje się utrzymywać z tego 100k+ linków zwrotnych, pr4 wysoki stopień zaindeksowania adresu itd. Trzymam kciuki i mam nadzieję, że wyjdzie Ci dokładnie tak jak chcesz 🙂 Pozdr.

 2. Dariusz pisze:

  a ja ksie robi link autorski w stopce ? Mam program do robienia templatow ale nie wiem jak wstawic link,widzialem na innych templatach ze tam link jest jakos specjalnie zakodowany.Jak to zrobic , mzoe jakis program to robi ?

 3. Lotto pisze:

  a mzoe polecicie mi jakis program do robienia templatow co od razu ma opcje generowania linku w stopce ?

 4. precelik pisze:

  Heh Lotto 😛 no tak łatwo to chyba nie ma 😛

 5. Rósałek pisze:

  Taki prosty i genialny koncept na promocje w sieci oraz PRank i ja na to nie wpadłem… oj zaczynam w siebie wątpić 😀

 6. Websik pisze:

  Jakiś czas temu też się męczyłem, żeby rozgryźć style i na szczęście udało mi się. W sumie to nie jest takie trudne, to jest bardziej logiczne, chociaż czasem, dopasowanie szablonu do wszystkich przeglądarek może wydawać się niemożliwe.

 7. Auto anonse pisze:

  juz znalazlem soft do robienia szablonow z linkiem zwrotnym w stopce, genialne

 8. Rósałek pisze:

  Możesz podzielić się tą wiedzą ;p

 9. interesujący i bardzo przydatny artykuł , aby takich więcej.

Leave a Reply