Tak, by wiele na domenę nie wydać!
Dlaczego kupić domenę?
- Kup Pan Pani własną domenę bo to prestiż!
- Kup Pan Pani domenę taką a siaką bo łatwo zapamiętać!
- Kup Pan Pani domenę kojarząca się z produktem, daną akcją itd!
- Kup Pan Pani domenę krótką!
- Kup Pan Pani domenę bez dziwnych znaczków!
- Kup Pan Pani domenę taką, której nikt nie przekręci ją mówiąc przez telefon!
- itd. zwyczajnie kup Pan Pani zapłać zrób przelew i już!
No dobra a teraz schodzimy na ziemię, czyli moje doświadczenia z domenami.
Dlaczego Ja kupiłem domenę?
Kupiłem domenę dlatego, iż na sam początek nie miałem kasy, chciałem skorzystać z taniego serwera (zobacz więcej: wybór hostingu) i być gotowy w razie czego na przeniesienie strony na droższy bardziej stabilny serwer.
Innymi słowy kupiłem domenę, po to by serwis był Mój – a nie był przywiązany do firmy hostingowej! Gdybym miał np. stronę xxx.republika.pl – wszystko by było w porządku, poza tym, ze byłbym uzależniony od republiki i od jej zachcianek. Podczas gdy mając domenę, mam też serwis – mogę go przenieść, sprzedać itd.
Skazałem się na ebiznes… bo kupiłem domenę
Gdy już wyczytałem co to domena i zacząłem szukać jakiejś fajnej wolnej jeszcze domeny. Znalazłem ebiznes.org.pl. Dzień się zastanawiałem, a potem kupiłem nie mając zielonego pojęcia o ebiznesie. W ten oto sposób skazałem na poznanie tego czym jest e-biznes 🙂 – wyszło to co wyszło jak widać.
Innymi słowy, jeśli kupisz domenę mającą jakieś tematyczne słowo w sobie, niosącą ze sobą jakieś znaczenie, ciężko będzie podpiąć pod taką domenę jakiś temat-produkt nie związany ze znaczeniem tego słowa (np. prezerwatywy.ebiznes.org.pl – trochę no tak nie na miejscu). Dostosowałem się więc do domeny 🙂
Tania domena – jaką wybrać?
Z powyższego powodu „prezerwatyw na ebiznesie”, postanowiłem znaleźć sobie jakąś uniwersalna domenę. Uniwersalna w moim znaczeniu to taka, gdzie mógłbym robić dużą ilość subdomen, a słowa użyte w subdomenie nie kolidowałyby z nazwa domeny.
Działam w różnych programach partnerskich i różne rzeczy idzie mi promować – przecież nie będę na każdą nawet najmniejszą stronę kupował nowej domeny. Dla mnie tania domena to taka, której nie musze kupować (subdomeny przeważnie nic nie kosztują, zależy od serwera, czasem na niektórych serwerach są jednak limitowane – polecam na początek webd – subdomeny bez limitów).
I tak znalazłem witryna.org oraz ministrona.pl, gdzie mogę sobie wrzucać co popadnie, nie ponosząc dodatkowych kosztów. Bo subdomena już mnie nic nie kosztuje. Przykładowo:
- http://kreatywnosc.witryna.org
- http://zdrowie.witryna.org
To są moje tanie domeny 🙂
A co przed domeną, jakie subdomeny?
Najczęściej zwyczajnie robię domeny z głównego słówka na jakie pozycjonuje stronę np. wspolnoty-mieszkaniowe.ministrona.pl, ale o tym pisałem już tutaj.
Czasem jednak jak w tym przypadku: pp.ministrona.pl, zasugerowałem się tym co spotkałem w przeglądarkach interentowych. Otóż po wpisaniu początku adresu, w pasku adresowym, przeglądarka sama sugeruje poprzednio odwiedzane strony www z takim początkiem. Postanowiłem, że ten mechanizm będzie pracował też dla mnie. Innymi słowy kilka programów partnerskich ma w adresie pp na początku (np. zpp czy ententa), tak więc pewnie niejeden partner (a do partnerów adresuje bloga), chcąc tam wejść wpisuje w przeglądarce adres zaczynający się na pp. Tym samym przypomni sobie o moim blogu – ot takie dziwne rozwiązanie spróbować myślę warto.
Jaką końcówkę wybrać?
pl – Polska
fr – Francja
to – Tonga
com.pl – komercyjna polska
.biz – biznesowe
itd. przynajmniej miało być z założenia (zobacz tutaj).
Obecnie mało kto się tym przejmuje np. wypracowania.biz – sugerowałoby wypracownia biznesowe, a tam? Albo zjedz.to sugerowałoby najedz się na wyspach Tonga, a tam? – Polskie żarcie w Polsce.
Na co Ci zatem domena z .pl?
Kiedyś bodajże na katalogu WP.pl, nie akceptowali domen nie polskich (a wiec nie .pl). Teraz pewnie w niektórych katalogach stron to samo praktykują.
Przyznam szczerzę, że się kompletnie powyższym nie przejąłem rejestrując domenę pod serwis ulotka.biz – gdzie chciałem mieć ulotki biznesowe. Wyszło co wyszło jak widać, zanim zdążyłem wrócić po zrobieniu skryptu do pierwotnego założenia – serwis już był zapełniony – nie biznesowymi ulotkami – stronami.
Gdzieś spotkałem też opinie jakiegoś googlowego dedektywa, że w Polsce łatwiej wypozycjonować domeny z końcówką .pl – dziwne mi tam wiele problemów w pozycjonowaniu stronki na ulotce nie robią 😛
Znajdź swoją tanią domenę:
To prawda, wybór zagranicznej, egzotycznej końcówki może dać ciekawe efekty 🙂 A opinii o łatwiejszym pozycjonowniu peelek absolutnie nie potwierdzam.
A czmu nie prezerwatywy na ebiznesie? – tez biznes 🙂
No niby tez biznes, ale coś mi jednak nie pasowało.
PS: Widze, że wolnych domen ministrona.coś zaczyna powoli ubywać 🙂
Pytanie dostałem i odpowiedziałem:
1. Czy przy subdomenach wszystko się robi tak jak zawsze, czyli strona główna jest index?
Subdomeny technicznie działają podobnie do katalogów, w cpanelu tworzę subdomę, a nastepnie przy logowaniu FTP widze katalogi o nazwach subdomen. A w tych katalogach postępuję identycznie, jak w przypadku normalnej strony, a więc index.htm itd.
na http://www.etin.pl/ na dole oferty (można zamówić pakiet testowy, przetestowac jak działają subdomeny)
Ranking tanich domen możesz znaleźć na http://www.redukcjakosztow.pl.
Jakieś znikome info jest na http://www.domenydomeny.pl